Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 5 sierpnia 2010 r., sygn. II SA/Sz 509/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Iwona Tomaszewska, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Gebel (spr.),, Sędzia NSA Mirosława Włodarczak-Siuda, Protokolant Michał Iwanowski, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 sierpnia 2010 r. sprawy ze skargi Prokuratora Okręgowego w Szczecinie na uchwałę Rady Miasta Świnoujścia z dnia 18 października 2001 r. Nr LVI/350/2001 w przedmiocie opłat za świadczenia przedszkoli publicznych prowadzonych przez Miasto Świnoujście I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały, II. stwierdza, że zaskarżona uchwała nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

Uzasadnienie

Rada Miasta Świnoujścia w dniu 18 października 2001 r. podjęła uchwałę

Nr LVI/350/2001 w sprawie opłat za świadczenia przedszkoli publicznych prowadzonych przez Miasto Świnoujście. W § 1 ust.1 tej uchwały ustaliła miesięczną opłatę za pobyt dzieci w przedszkolach publicznych prowadzonych przez Miasto Świnoujście w kwotach, których wysokość uzależniona została od tego: czy dziecko pochodzi z rodziny, która skorzystała w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub korzysta ze świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu (pkt 1), czy na dziecko pobierany jest zasiłek rodzinny (pkt 2) i na pozostałe dzieci (pkt 3). W ustępie drugim tego paragrafu określono dowody potwierdzające ww. uprawnienia, kwalifikujące do opłaty w danej wysokości.

Z kolei w § 2 uchwały w ust.1 stwierdzono, iż wysokość opłaty, o której mowa

w § 1 ust.1, zmniejsza się o 50% za drugie i każde następne dziecko, w ust.2 stwierdzono, że opłata za pobyt dziecka w przedszkolu jest stała i nie podlega zwrotowi za dni nieobecności dziecka w placówce.

Paragraf 3 uchwały określa: że opłata określona w § 1 nie obejmuje kosztów wyżywienia oraz zajęć dodatkowych, a w szczególności nauki języków obcych i rytmiki (ust.1 ), że na opłatę za wyżywienie dziecka w przedszkolu składa się rzeczywisty koszt zakupu surowców żywnościowych (ust.2), że wysokość dziennej stawki żywieniowej ustala się na kwotę 3,50 zł (ust.3), że opłata za wyżywienie dziecka podlega zwrotowi za dni nieobecności dziecka w przedszkolu (ust.4).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00