Orzeczenie
Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 31 sierpnia 2010 r., sygn. IV SA/Gl 104/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Protokolant sekr. sąd. Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 sierpnia 2010 r. sprawy ze skargi J.P. na decyzję [...] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę
Uzasadnienie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w K. decyzją z dnia
[...] Nr [...] wydaną na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy
z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2006 r. Nr 122, poz. 851 ze zm.) oraz art. 104 Kodeks postępowania administracyjnego nie stwierdził u J.P. choroby zawodowej - przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego spowodowanego sposobem wykonywania pracy - zespołu cieśni w obrębie nadgarstka. W motywach tego rozstrzygnięcia organ pierwszej instancji wskazał, że na podstawie orzeczenia lekarskiego nr [...] z dnia [...] Poradni Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S. oraz orzeczenia wydanego w toku postępowania odwoławczego nr [...] wydanego przez Przychodnię Chorób Zawodowych Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. z dnia [...] oraz karty oceny narażenia zawodowego opracowanej w dniu [...] stwierdzono brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej.
Odwołanie od tej decyzji wniosła J. P., która wyraziła swoje niezadowolenie z otrzymanego rozstrzygnięcia. Zdaniem strony w następstwie pracy w A S.A. w K. na stanowisku telefonistki w latach [...] - [...] wywołana została choroba kończyny prawej i w nieznacznym stopniu kończyny lewej górnej, która objawiła się w 2002 r., a udokumentowana została w 2006 r. W motywach odwołania strona podniosła, że praca jej została zaliczona do prac wykonanych w warunkach szczególnych. W następstwie pracy na zajmowanym stanowisku od 1996 r. zaczęła odczuwać drętwienie kończyn górnych, a pogorszenie stanu zdrowia nastąpiło w 2000 r. Z uwagi na schorzenie dłoni kończyny prawej górnej nie mogła wykonywać obowiązków kasjerki z uwagi na niemożność utrzymania w ręce datownika. Z powodu długotrwałej choroby zmuszona była przejść na świadczenie przedemerytalne, a następnie emeryturę. Po przejściu na świadczenie emerytalne pozostawała pod opieką lekarza neurologa w Poradni Specjalistycznej w S., a w 2006 r. stwierdzono, że jej choroba posiada związek z wykonywaną pracą. Jej zdaniem lekarz orzecznik nie uwzględnił wszystkich okoliczności, a w szczególności tego, że wykonując obowiązki zawodowe przez 7 godzin dziennie była w pozycji siedzącej i musiała pochylać się nad sterownikami oraz wyszukiwać w książkach numery abonentów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right