Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 2 sierpnia 2010 r., sygn. I SA/Gl 432/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Przemysław Dumana, Sędziowie WSA Teresa Randak, Marzanna Sałuda (spr.), Protokolant Paulina Kowalczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 sierpnia 2010 r. sprawy ze skargi J. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] r., nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w D. działając na podstawie art. 207, art. 33 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 19 ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 143, poz. 1199 z późn. zm.) określił J. T. przybliżoną kwotę zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2003r. w wysokości [...] zł oraz kwotę odsetek za zwłokę należnych od tego zobowiązania, (na dzień wydania decyzji o zabezpieczeniu w kwocie [...] zł) dokonując jednocześnie zabezpieczenia tych kwot na majątku zobowiązanego

W uzasadnieniu wskazano, iż zgodnie z art. 33 § 1 Ordynacji podatkowej w brzmieniu obowiązującym przed jej nowelizacją ustawą z 30 czerwca 2005r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 143, poz. 1199 z późn. zm.) i art. 33 § pkt 2 Ordynacji podatkowej, zobowiązanie podatkowe może zostać zabezpieczone na majątku podatnika przed wydaniem decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego w toku postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że nie zostanie ono wykonane, w szczególności gdy podatnik nie uiszcza wymagalnych zobowiązań o charakterze publicznoprawnym i dokonuje czynności, których skutkiem jest utrata prawa własności do majątku. Wówczas zabezpieczeniu podlega również kwota odsetek należnych od zobowiązania na dzień wydania decyzji o zabezpieczeniu (art. 33 § 3 O. p. ). Jeżeli zabezpieczenie następuje przed wydaniem decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego, organ podatkowy określa w decyzji o zabezpieczeniu przybliżoną kwotę zobowiązania podatkowego oraz kwotę odsetek za zwłokę należnych od tego zobowiązania na dzień wydania decyzji o zabezpieczeniu na podstawie posiadanych danych co do wysokości podstawy opodatkowania (art. 33 § 4 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00