Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 30 sierpnia 2010 r., sygn. I SA/Bk 272/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Sławomir Presnarowicz, Sędziowie sędzia WSA Piotr Pietrasz, sędzia WSA Wojciech Stachurski (spr.), Protokolant Beata Rusiecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 sierpnia 2010 r. sprawy ze skargi G. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] marca 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: styczeń, luty, marzec, listopad i grudzień 2005 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku, 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w B. na rzecz skarżącego G. D. kwotę 5590 zł (słownie: pięć tysięcy pięćset dziewięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] marca 2010 r., nr [...], Dyrektor Izby Skarbowej w B. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w B. z [...] grudnia 2009 r. nr [...], w której dokonano wobec Pana G. D. (dalej zwany również jako "Skarżący") rozliczenia podatku od towarów i usług za miesiące styczeń, luty, marzec, listopad

i grudzień 2005 r.

Organy skarbowe ustaliły, że Skarżący, który prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu złotem i srebrem, w miesiącach: styczeń, marzec, listopad i grudzień 2005 r. niezasadnie obniżył podatek należny o kwotę podatku naliczonego w łącznej wysokości 98.646 zł, wynikającą z ujętych w rejestrze zakupu 12 faktur VAT dokumentujących zakup złomu srebra i złota. Faktury te zostały wystawione przez firmę "S" D. M. Zdaniem organów dotyczą one czynności, które nie zostały faktycznie dokonane. Dla potwierdzenia tej tezy opisały łańcuch podmiotów, które miały stworzyć pozorny obrót złomem srebra i złomem złota, którego początkowym ogniwem była firma L. Z. z K. ("Z"), która wystawiała faktury sprzedaży na rzecz firmy L. B. z O., ta wystawiała faktury sprzedaży na rzecz firmy Pana D. M. z O. ("S"), a ta zaś wystawiała faktury na rzecz firmy Skarżącego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00