Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 czerwca 2010 r., sygn. VII SA/Wa 299/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Tadeusz Nowak, , Sędzia WSA Włodzimierz Kowalczyk (spr.), Sędzia WSA Agnieszka Wilczewska - Rzepecka, Protokolant Katarzyna Zychora, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi [....] Sp. z o.o. w [...] na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] grudnia 2009 r. znak [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności postanowienia skargę oddala

Uzasadnienie

We wniosku z dnia 1 października 2007 r. [...] Sp. z o.o. w [...] wniosła o zbadanie legalności wybudowania ogrodzenia betonowego oraz budowli ogrodowej - fontanny i oczka wodnego przez T. L. na terenie należącym do powyższej firmy. Postanowieniem z dnia [...] października 2007 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w [....] stwierdzając, że nie jest właściwy do rozpoznawania wniosku w sprawie o przymuszenie do odsprzedaży na rzecz T. L. zabudowanego przez niego terenu. [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w [...] postanowieniem z dnia [...] lutego 2008 r. znak: [...] na podstawie art. 138 § 2 w zw. z art. 144 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. kodeks postępowania administracyjnego ( Dz. U. z 200r. nr 98, poz. 1071 z póź. zm.) i art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r., Nr 156, poz. 1118 ze zm.) uchylił w całości zaskarżone postanowienie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania.

Organ odwoławczy, w kwestionowanej decyzji wskazał, że wykonanie obiektów budowlanych, co prawda nie wymagało pozwolenia na budowę, jednakże zamiar budowy oczka wodnego podlegał zgłoszeniu właściwemu organowi. Jak wynika z akt przedmiotowej sprawy, inwestor nie dopełnił takiego obowiązku, a zastosowanie do takiego stanu faktycznego ma przepis art. 49b Prawa budowlanego ustalający właściwość do rozpoznawania samowoli budowlanej oraz sposobów jej legalizacji lub rozbiórki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00