Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 czerwca 2010 r., sygn. II SA/Wa 536/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Dąbrowska Sędziowie WSA Anna Mierzejewska Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Protokolant Aleksandra Weiher po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi D. K. - przedstawicielki ustawowej małoletniego K. K. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie przyznania świadczenia w drodze wyjątku - oddala skargę -

Uzasadnienie

Decyzją z [...] lutego 2010 r. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych utrzymał w mocy decyzję podjętą [...] grudnia 2009 r., odmawiającą przyznania renty rodzinnej w drodze wyjątku dla małoletniego K.K.

Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Wnioskiem z 28 października 2009 r., kierowanym do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, D.K. - działająca jako przedstawicielka ustawowa małoletniego syna K.K., wystąpiła o przyznanie renty rodzinnej w drodze wyjątku dla swojego syna po zmarłym ojcu S.K. We wniosku tym podała, że S.K. zginął śmiercią tragiczną w wypadku samochodowym, będąc w okresie zatrudnienia. Był głównym żywicielem rodziny, zapewniając utrzymanie synowi. Wnioskująca wskazała również, że przebywa na urlopie wychowawczym i pobiera zasiłek rodzinny wraz z dodatkiem z tytułu samotnego wychowania dziecka. Świadczenia te wynoszą 618 zł. Podkreśliła trudną sytuację materialno-bytową, zaznaczając jednocześnie, że umowę o pracę ma tylko do marca 2010 r.

Decyzją z [...] grudnia 2009 r. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odmówił przyznania wnioskowanego świadczenia. Powołując się na treść art. 83 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.) i uznając, że warunki w nim określone muszą być spełnione łącznie, organ przyjął, że w przedmiotowej sprawie nie zostały wykazane szczególne okoliczności uniemożliwiające przezwyciężenie przeszkód w podjęciu zatrudnienia i spełnienie przez ojca małoletniego K.K. warunków wymaganych do nabycia uprawnień do renty w trybie zwykłym. S.K. zmarł w wieku 40 lat i do daty śmierci miał udokumentowane 2 lata 11 miesięcy i 11 dni okresów składkowych i nieskładkowych. Natomiast w 10-leciu przypadającym przed dniem śmierci, zamiast 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych - wymaganych do przyznania świadczenia w trybie zwykłym - udokumentowano jedynie 11 miesięcy i 14 dni tych okresów. Jednocześnie organ podkreślił, że zmarły po zakończeniu służby wojskowej w dniu [...] sierpnia 1989 r. podjął zatrudnienie poparte opłacaniem składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe dopiero [...] listopada 2007 r., tj. w wieku 39 lat. W okresie pomiędzy 1989 r. a 2007 r. zmarły ojciec dziecka nie miał orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy i nie istniały żadne obiektywne przeszkody do wykonywania zatrudnienia objętego ubezpieczeniem społecznym oraz ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym. W tym kontekście organ podkreślił, że skoro ojciec dziecka podejmował prace dorywcze bez zgłoszenia tego faktu do ubezpieczenia społecznego, to był to jego świadomy wybór, rodzący określone skutki prawne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00