Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 czerwca 2010 r., sygn. II SA/Po 964/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Edyta Podrazik Sędziowie Sędzia WSA Maria Kwiecińska (spr.) Sędzia WSA Tomasz Świstak Protokolant Starszy sekretarz sądowy Monika Pancewicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi A. C. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w P. z dnia (...) Nr (...) w przedmiocie choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia (...) nr (...) znak (...), II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/ T. Świstak /-/ E. Podrazik /-/ M. Kwiecińska

Uzasadnienie

Decyzją z dnia (...) sierpnia 2009 r., nr (...), Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w L., na podstawie art. 104 § 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej kpa) oraz art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 122 poz. 851 ze zm.) orzekł o nie stwierdzeniu choroby zawodowej u A. C. polegającej na alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry pochodzenia zawodowego wymienionej w poz. 18 pkt. 1 wykazu chorób zawodowych określonych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 105, poz. 869).

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie organ wskazał, że wnioskodawczyni - A. C., pracowała jako sanitariusz szpitalny od 1984 r. do 2008 r., mając zawodowy kontakt ze środkami dezynfekująco - myjącymi oraz lateksem. W pracy nie miała kontaktu z niklem ani solami niklu. Od lutego 2008 r. występują u niej zmiany skórne pod postacią rumienia, obrzęku i świądu skóry twarzy i rąk, natomiast od kwietnia 2008 r. pozostaje ona w leczeniu dermatologicznym, przy czym dwukrotnie była ona hospitalizowana w Klinice Dermatologicznej. Wykonane testy naskórkowe z alergenami zawodowymi (środki dezynfekujące, lateks) dały wynik ujemny, natomiast dodatni odczyn alergiczny uzyskano na sole niklu i mieszaninę substancji zapachowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00