Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 czerwca 2010 r., sygn. IV SA/Gl 875/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik (spr.) Sędziowie Sędzia del. WSA Krzysztof Bogusz Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant sekr. sąd. Ewa Pasiek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 czerwca 2010 r. sprawy ze skargi A. Spółki z o. o. w T. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją Nr [...] z dnia [...]r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w T. działając na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985r o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ( Dz. U. z 1998r Nr 90 poz. 575 z późn. zm.) stwierdził u A. K. chorobę zawodową - przewlekłą chorobę obwodowego układu nerwowego wywołaną sposobem wykonywania pracy, w postaci cieśni w obrębie nadgarstka wymienioną w poz. 20.1 wykazu chorób zawodowych zamieszczonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132 poz. 1115).
Decyzja powyższa zapadła na podstawie orzeczenia lekarskiego nr [...] wydanego przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w K. Poradnię Chorób Zawodowych w S., w którym na podstawie przeprowadzonych badań i konsultacji, analizy przedstawionej dokumentacji medycznej diagnostyki różnicowej stwierdzono, iż są podstawy do uznania z przeważającym prawdopodobieństwem związku przyczynowo-skutkowego między zdiagnozowanym schorzeniem, a sposobem wykonywania pracy.
Organ inspekcji sanitarnej w toku prowadzonego postępowania przedstawił przebieg pracy zawodowej A. K. Na podstawie karty oceny narażenia zawodowego z dnia [...]r. i dochodzenia epidemiologicznego przeprowadzonego w zakładzie pracy, gdzie była zatrudniona od [...]r. stwierdził, iż pracowała ona przy [...], wykonując [...]. Czynności te było powtarzalne i powodowały obciążenie stawów nadgarstkowych. Narażenie zawodowe pracownika stwarzało zatem, zdaniem organu, możliwość wystąpienia rozpoznanej przewlekłej choroby obwodowego układu nerwowego wywołanej sposobem wykonywania pracy w postaci cieśni w obrębie nadgarstka..