Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 maja 2010 r., sygn. IV SA/Wa 355/10

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Linkowski, Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Czerwiński, Sędzia WSA Krystyna Napiórkowska (spr.), Protokolant Marcin Lesner, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 maja 2010 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia warunków prowadzenia robót - oddala skargę -

Uzasadnienie

Zaskarżoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie decyzją z dnia [...] grudnia 2009 r., Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, po rozpatrzeniu odwołania J. Z., utrzymał w mocy decyzję Wojewody [...] z dnia [...] listopada 2008 r., którą odmówiono uzgodnienia warunków prowadzenia robót dla przedsięwzięcia pn. "Mała Elektrownia Wodna [...] na rzece D. w km [...]".

W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:

W dniu [...] sierpnia 2008 r. J. Z. wystąpił do Wojewody [...] o ustalenie warunków prowadzenia robót dla przedsięwzięcia pn. "Mała Elektrownia Wodna [...] na rzece D. w km [...] km". Wojewoda [...] decyzją z dnia [...] listopada 2008 r. odmówił uzgodnienia warunków prowadzenia robót dla przedmiotowego przedsięwzięcia, wskazując na zagrożenia dla środowiska przyrodniczego doliny D., jakie mogłaby spowodować realizacja elektrowni, której lokalizacja znajduje się w granicach [...] Obszaru Chronionego Krajobrazu i w otulinie [...] Parku Krajobrazowego oraz obszaru Natura 2000 "O." (PLH [...]), a także potencjalnego obszaru Natura 2000 "S.", który został zaproponowany do objęcia ochroną z uwagi na rzadkie gatunki ryb oraz cenne siedliska przyrodnicze związane z rzekami górskimi.

Wojewoda wskazał, iż z informacji zawartych w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko wynika, że inwestycja może znacząco oddziaływać na przedmioty ochrony obszaru "S.", a zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody, zabrania się podejmowania działań mogących w znaczący sposób pogorszyć stan siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, dla których ochrony wyznaczono obszar Natura 2000.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00