Wyrok WSA w Łodzi z dnia 6 maja 2010 r., sygn. I SA/Łd 292/10
Dnia 6 maja 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiktor Jarzębowski (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Kasprzak Sędzia WSA Cezary Koziński Protokolant: Asystent sędziego Joanna Skrzypczak-Zajger po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 maja 2010 roku sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia kwoty dotacji przypadającej do zwrotu 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. na rzecz A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. kwotę 5 117 (pięć tysięcy sto siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta Ł. określił Spółce z o.o. A prowadzącej Zaoczne Technikum Zawodowe dla Dorosłych "B" w Łodzi, przypadającą do zwrotu do budżetu Miasta Ł. kwotę 63 494 zł z tytułu pobrania w nadmiernej wysokości dotacji w 2005 r. i zobowiązał tę Spółkę do zwrotu powyższej kwoty wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowej.
W odwołaniu od powyższej decyzji strona wniosła o jej uchylenie w całości i umorzenie postępowania, zarzucając obrazę przepisów prawa materialnego, uchybienia formalnoprawne, a także popełnienie błędu w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę decyzji. W uzasadnieniu strona podkreśliła, że w dniu [...] Prezydent Miasta Ł. wydał decyzję w sprawie określenia przypadającej do zwrotu części kwoty dotacji, obciążając tym obowiązkiem S.B. Samorządowego Kolegium Odwoławcze w Ł. decyzją z dnia [...] uchyliło zaskarżoną decyzję i umorzyło postępowanie w sprawie. W ocenie strony takie postępowanie rażąco narusza prawo. Nie można bowiem wszczynać postępowania w sprawie zakończonej decyzją ostateczną. W takiej sytuacji można ewentualnie wznowić postępowanie, jeżeli zaszło któreś ze zdarzeń wynikających z art. 145 § 1 pkt 1-8 kpa, ale w tej sprawie takie zdarzenia nie zaszły. Spółka wskazała również, że jej zdaniem nie nastąpiła nadpłata dotacji w rozumieniu art. 145 ustawy o finansach publicznych, ponieważ dotacja została przydzielona zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o systemie oświaty. W konkluzji strona stwierdziła, że decyzja o zwrocie dotacji została wydana z rażącym naruszeniem k.p.a., przepisów stanowiących o dyscyplinie finansów publicznych, ustawy budżetowej oraz z przekroczeniem uprawnień.