Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 maja 2010 r., sygn. IV SA/Gl 624/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia WSA Małgorzata Walentek Protokolant st.sekr.sąd. Alicja Sadowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2010 r. sprawy ze skargi A.D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie usług opiekuńczych oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...], wydaną przez Zastępcę Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w K. działającego z upoważnienia Prezydenta Miasta K., na podstawie art. 50 i art. 106 ust. 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008 r. Nr 115, poz. 728 z późn. zm.) i uchwały Rady Miejskiej w K. nr [...] z dnia [...] w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego, odmówiono przyznania A. D. pomocy w formie całodobowej opieki medycznej.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wskazano, że strona zamieszkuje sama i utrzymuje się z renty inwalidzkiej w kwocie 848,77 -zł. netto. Zatem przekracza kryterium dochodowe określone w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, nie ma więc możliwości przyznania jej wnioskowanej pomocy na podstawie art. 39 tej samej ustawy. Organ rozważając przyznanie tej pomocy, w oparciu o treść art. 41 ustawy o pomocy społecznej uznał, iż nie jest to dopuszczalne z uwagi na jej zakres, który nie mieści się w możliwościach pomocy społecznej (art. 3 ust. 4 tej samej ustawy). Jednocześnie organ zaakcentował, że na podstawie decyzji z dnia [...] Nr[...], przyznano A. D. odpłatnie usługi opiekuńczo-medyczne począwszy od [...] w wymiarze 78 godzin miesięcznie, a odpłatność za te usługi ustalono w wysokości 40% ogólnego kosztu usługi określając, iż za godzinę roboczą w dni robocze odpłatność wyniesie 3,16 zł, a w porze nocnej, soboty, niedziele i święta kwotę 4,58 zł. Nadto, organ wskazał, że o ile wnioskodawca nie jest w stanie sam funkcjonować w środowisku z uwzględnieniem udzielonego mu wsparcia w postaci usług opiekuńczo-medycznych, to ma możliwość złożenia wniosku w przedmiocie umieszczenia w domu pomocy społecznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00