Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 31 maja 2010 r., sygn. I SA/Gd 395/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 31 maja 2010 r. sprawy ze skargi Miasta i Gminy C. na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej z dnia 18 lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia nieważności uchwały w części dotyczącej wydatków budżetu 1. uchyla zaskarżoną uchwałę; 2. określa, że zaskarżona uchwała nie może być wykonana; 3. zasądza od Regionalnej Izy Obrachunkowej na rzecz strony skarżącej kwotę 540 (pięćset czterdzieści ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu 30 marca 2009 r. Miasto i Gmina zawało międzygminne porozumienie samorządowe z Gminą P., Gminą R., Gminą K., Miastem i Gminą D. oraz Gminą Miejską C. w sprawie wspólnej realizacji projektu pod nazwą "Dziedzictwo i Kultura małych ojczyzn w Powiecie - remont zabytkowych obiektów sakralnych w gminach , miejskiej C., wiejskiej C., D., K., R. i P." i wykorzystanie ich do celów kultury, edukacji i poprawy atrakcyjności turystycznej regionu, polegającego na remoncie bądź odbudowie kościołów oraz aplikowaniu na jego realizację o środki z budżetu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa na lata 2007 - 2013. Przedmiotem projektu jest przeprowadzenie prac remontowych oraz konserwatorskich w 11 zabytkowych kościołach będących własnością poszczególnych parafii rzymskokatolickich Powiatu , w tym w kościele p.w. [...].
W dniu 13 maja 2009 r. Burmistrz Miasta i Gminy zawarł z Parafią p.w. [...] umowę użyczenia, z treści której wynika, że parafia zobowiązała się zezwolić Miastu i Gminie na bezpłatne używanie nieruchomości, tj. przedmiotowego zabytkowego kościoła oraz zabytków ruchomych wymienionych w umowie, na czas nieoznaczony, w celach turystycznych, kulturalnych, edukacyjnych do wykorzystania w celach promocyjnych Gminy, oraz w celu przeprowadzenia prac konserwatorskich i restauratorskich. W dalszej treści umowy zawarto postanowienia dotyczące zobowiązania się parafii do udostępnienia budynku kościoła w okresie co najmniej 5 lat po zakończeniu przez Gminę prac konserwatorskich i restauratorskich oraz robót budowlanych w obiekcie, w ściśle wyznaczonych w umowie w sezonie turystycznym dniach tygodnia i godzinach w celach: turystycznych, kulturalnych, edukacyjnych do wykorzystania w celach promocyjnych Gminy .