Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 września 2009 r., sygn. I SA/Gd 492/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędzia WSA Ewa Wojtynowska (spr.), Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Zalewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 września 2009 r. sprawy ze skargi Miasta i Gminy C na uchwałę Regionalnej Izby Obrachunkowej w G z dnia 21 maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia nieważności uchwały w części dotyczącej wydatków budżetu 1. uchyla zaskarżoną uchwałę; 2. określa, że zaskarżona uchwała nie może być wykonana; 3. zasądza od Regionalnej Izby Obrachunkowej w G na rzecz Miasta i Gminy C kwotę 540 (pięćset czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W dniu 30 marca 2009 r. Miasto i Gmina C. zawało międzygminne porozumienie samorządowe z Gminą [...] Gminą [...] Gminą [...] Miastem i Gminą [...] oraz Gminą Miejską [...] w sprawie wspólnej realizacji projektu pod nazwą "Dziedzictwo i Kultura małych ojczyzn w Powiecie [...] - remont zabytkowych obiektów sakralnych w gminach [...], miejskiej [...], wiejskiej [...], [...], [...], [...] i [...] i wykorzystanie ich do celów kultury, edukacji i poprawy atrakcyjności turystycznej regionu, polegającego na remoncie bądź odbudowie kościołów w ww. miejscowościach oraz aplikowaniu na jego realizację o środki z budżetu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa [...] na lata 2007 - 2013. Przedmiotem projektu jest przeprowadzenie prac remontowych oraz konserwatorskich w 11 zabytkowych kościołach będących własnością poszczególnych parafii rzymskokatolickich Powiatu [...], w tym w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w C.
W tym samym dniu tj. 30 marca 2009 r. reprezentowana przez proboszcza parafia Wniebowzięcia NMP w C. i reprezentowana przez burmistrza gmina C. zawarły umowę, na mocy której gmina zobowiązała się do podjęcia starań o uzyskanie środków na renowację i konserwację przy zabytkowych kościele, zaś parafia przekazała gminie prawo do dysponowania nieruchomością oraz zabytkami ruchomymi zgromadzonymi w kościele na czas nieoznaczony w celach turystycznych, kulturalnych, edukacyjnych do wykorzystania w celach promocyjnych gminy oraz w celu przeprowadzenia prac konserwatorskich i restauratorskich oraz robót budowlanych przy kościele. W umowie sprecyzowano, że udostępnienie obiektu gminie nie może zakończyć się przed okresem pięciu lat od dnia zakończenia prac konserwatorskich oraz, że ma ono polegać na udostępnianiu kościoła na szczegółowo określonych zasadach do zwiedzania oraz organizowaniu w tym obiekcie zająć z historii, festiwali muzyki instrumentalnej i dawnej oraz wystaw prac wykonywanych w ramach plenerów artystycznych. Gmina zobowiązała się do wykonywania wskazanych uprawnień z poszanowaniem funkcji sakralnej nieruchomości oraz "do utrzymywania kościoła w zakresie restauratorsko - konserwatorskim w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami w tym w szczególności z ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U nr 162, poz. 1568)" przez cały okres obowiązywania porozumienia - w taki sposób zatytułowano bowiem zawartą przez Gminę i Parafię umowę.