Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 kwietnia 2010 r., sygn. V SA/Wa 1729/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Piotr Kraczowski, Sędzia WSA - Beata Krajewska (spr.), Sędzia WSA - Izabella Janson, Protokolant - Izabela Wrembel, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi A. Sp. z o.o. z siedzibą w S. przy udziale uczestnika postępowania M. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia klasyfikacji taryfowej, stawki celnej i kwoty należności celnych oraz określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług; oddala skargę.

Uzasadnienie

A. Sp. z o.o. w S. - działając jako przedstawiciel pośredni spółki M. Sp. z o.o. - dokonała zgłoszenia celnego nr [...] z [...] listopada 2004 r. W procedurze uproszczonej dopuszczono do swobodnego obrotu towar określony jako "zewnętrzne urządzenia pamięci - odtwarzacze MP3 z radiem 250 szt." (poz. 1), deklarując kod 8542 21 41 00 stawką celną w wysokości 0% i stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Przedmiotowe zgłoszenie celne zostało przyjęte jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 62 Wspólnotowego Kodeksu Celnego (WKC), co spowodowało objęcie towaru z mocy prawa procedurą dopuszczenia do swobodnego obrotu oraz określenie należności celnych i kwoty podatku od towarów i usług.

W wyniku przeprowadzonej weryfikacji postimportowej wskazanego zgłoszenia celnego ustalono, że w stosunku do zgłoszonego towaru zastosowano nieprawidłową klasyfikację taryfową oraz błędnie określono kwotę długu celnego i wysokość zobowiązania podatkowego.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. postanowieniem z [...] sierpnia 2007 r. wszczął w stosunku do firmy M. Sp. z o.o. postępowanie celno-podatkowe, a postanowieniem z [...] sierpnia 2007 r. takie samo postępowanie w stosunku do A. Następnie postanowieniem z [...] sierpnia 2007 r. połączył je do wspólnego rozpoznania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00