Orzeczenie
Wyrok WSA w Opolu z dnia 28 kwietnia 2010 r., sygn. I SA/Op 33/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędziowie Sędzia WSA Grzegorz Gocki (spr.) Sędzia WSA Marta Wojciechowska Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Zamojska - Jaszczyk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi A Spółka z o.o. w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, że zaskarżona interpretacja nie może być wykonana, III. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach na rzecz strony skarżącej kwotę 440,00 zł (czterysta czterdzieści złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
W ramach złożonego w dniu 3 sierpnia 2009r. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług oraz jego uzupełnieniu, "A" Spółka z o.o. w O., wskazała na następujący stan faktyczny:
wnioskodawca (Spółka) jest osobą prawną i płatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność polegającą na hurtowej sprzedaży części i akcesoriów do samochodów osobowych i motocykli. Sprzedaje również części samochodowe pod własnym brendem (własną marką). W ramach prowadzonej działalności podejmuje różnorodne działania mające zwiększyć przychody ze sprzedaży jak również wzmocnienie więzi z kontrahentami oraz pozyskanie nowych klientów. W ramach powyższych działań, czy to reklamowych czy też reprezentacyjnych, pracownicy Spółki przekazywali i przekazują nieodpłatnie gadżety reklamowe, towary handlowe (np. w ramach promocji brand-a (marki) Spółki, nagrody w ramach turnieju tenisowego (m.in. ufundowane przez sponsorów), jak również prezenty z okazji Świąt Bożego Narodzenia czy też Wielkanocy.
Dalej wskazano, że w okresie od maja 2004 roku do maja 2009 roku od nieodpłatnych wydań towarów na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem naliczano podatek od towarów i usług, dokumentując powyższy fakt fakturami wewnętrznymi i deklarując kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur wewnętrznych w deklaracjach VAT-7. Po opublikowaniu wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 marca 2009r. (sygn. akt I FPS 6/08), w którym to wyroku NSA stwierdził, że: "Przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z tym przedsiębiorstwem w świetle art. 7 ust 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 czerwca 2005 r., nie stanowi dostawy towarów, nawet jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem tych towarów." wystawiono korygujące faktury wewnętrzne do uprzednich faktur wewnętrznych. W ramach dokonanych korekt pomniejszono podatek należny pierwotnie wykazany w fakturach wewnętrznych dotyczących nieodpłatnych wydań na cele związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem. Faktury te zostały wystawione w miesiącu maju 2009 roku i zostały rozliczone w deklaracji VAT-7 za miesiąc maj 2009 roku. Faktury wewnętrzne, o których mowa we wniosku (do których wystawiono faktury korygujące) zostały wystawione każdorazowo w ostatnim dniu roboczym miesiąca za dany miesiąc (czyli np. za miesiąc maj 2008r. w dniu 31 maja 2008r.) we wszystkich miesiącach począwszy od miesiąca czerwca 2005 roku do miesiąca kwietnia 2009 roku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right