Orzeczenie
Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 15 kwietnia 2010 r., sygn. II SA/Bk 54/10
Konstrukcje oporowe (mury oporowe) mają przede wszystkim za zadanie zabezpieczanie terenu przed osuwaniem się gruntu, podczas gdy ogrodzenia oddzielają od siebie części terenu. Jeżeli dominującą funkcją konstrukcji jest zabezpieczanie przed osuwaniem się ziemi, na co może wskazywać również charakter użytych do jej wzniesienia materiałów zapewniających stabilność - należy uznać, że stanowi ona mur oporowy. Z punktu widzenia prawa budowlanego obiekt budowlany należy kwalifikować, przede wszystkim ze względu na jego przeznaczenie, czyli funkcję jaką ma pełnić.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Danuta Tryniszewska-Bytys (spr.), Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska,, sędzia NSA Stanisław Prutis, Protokolant Marta Anna Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 15 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie wykonania rozbiórki samowolnie wybudowanego muru oporowego oddala skargę.
Uzasadnienie
II SA/Bk 54/10
UZASADNIENIE
Decyzją nr [...] z [...] września 2009 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Ziemskiego w S. nakazał M. i W., W. W. i T. W. wykonać rozbiórkę wybudowanego samowolnie muru oporowego na granicy działek o nr ewidencyjnych a i b położonych w B. gm. S.
Powyższa decyzja jest kolejną w sprawie zainicjowanej zawiadomieniem Z. D., właściciela działki nr b, złożonym w maju 2008 r. i dotyczącym samowolnej zabudowy działki nr a w B.
W postępowaniu tym, postanowieniem z [...] czerwca 2008 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Ziemskiego w S. na podstawie art. 48 ust. 2 i 3 ustawy z 07 lipca 1994 r. Prawo budowlane wstrzymał prowadzenie robót budowlanych związanych z samowolną budową muru oporowego na granicy działek nr a i b oraz nałożył na inwestorów szereg obowiązków, w tym przedłożenia zaświadczenia o zgodności budowy z przepisami planistycznymi, czterech egzemplarzy dokumentacji projektowo - powykonawczej wraz z niezbędnymi opiniami i uzgodnieniami, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, specjalistycznej opinii w przypadku zastosowania do budowy muru niesprawdzonych w krajowej praktyce rozwiązań technicznych nieznajdujących podstaw w polskich przepisach i normach.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right