Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 16 marca 2010 r., sygn. III SA/Wa 1964/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Jerzy Płusa, Sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Protokolant Agata Rogosz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 marca 2010 r. sprawy ze skargi K. W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz K. W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] kwietnia 2009r. K. W. - Skarżąca w niniejszej sprawie, zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie nabycia przez Wnioskodawczynię praw majątkowych od jej dziadków wynikających z umowy o wspólnym przedsięwzięciu gospodarczym.

W uzasadnieniu wniosku przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że w 2003r. zawarła umowę o wspólnym przedsięwzięciu gospodarczym z dziadkami. Przedmiotem niniejszej umowy było wstąpienie Przyszłych Udziałowców, którymi są dziadkowie do spółki z o. o. założonej i prowadzonej przez Skarżącą. Na mocy tej umowy Przyszli Udziałowcy przekazali jej jako założycielowi firmy kwotę 380 000,00 PLN. Pieniądze te miały być przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki. Przystąpienie Udziałowców do Spółki, zgodnie z § 3 umowy, odbędzie się bez dodatkowych opłat. Za środki te dziadkowie Skarżącej mieli objąć udziały, do dnia dzisiejszego jednak nie zostali oni wspólnikami spółki z o. o., a prawo do kwoty [...] PLN przekazanej w zamian za nabycie udziałów chcą przekazać Skarżącej, jako prawa majątkowe wynikające z powyższej umowy o wspólnym przedsięwzięciu gospodarczym w formie darowizny. W momencie, gdy dziadkowie przekażą jej prawa z umowy o wspólnym przedsięwzięciu gospodarczym oraz zrzekną się roszczeń o zwrot wpłaconej kwoty umowa ulegnie rozwiązaniu i nie zostanie zawarta żadna nowa umowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00