Wyrok WSA w Lublinie z dnia 23 marca 2010 r., sygn. III SA/Lu 12/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal (sprawozdawca),, Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Marcinowski,, Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak,, Protokolant Asystent sędziego Jowita Dudek, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 23 marca 2010 r. sprawy ze skargi M. L. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...] w przedmiocie naruszenia dyscypliny służbowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Z akt sprawy wynika, że w dniu [...] sierpnia 2009 r. Komendant Miejski Policji w B. wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko kom. M. L. - Naczelnikowi [...]i w B., a następnie orzeczeniem dyscyplinarnym Nr [...]z dnia [...] października 2009 r. stwierdził winę policjanta i wymierzył mu karę dyscyplinarną nagany.
Kom. M. L. nie zgodził się z w/w orzeczeniem dyscyplinarnym i wniósł odwołanie do Komendanta Wojewódzkiego Policji. W odwołaniu policjant wnosił o zbadanie postępowania dyscyplinarnego przez komisję powołaną przez Komendanta Wojewódzkiego Policji z udziałem przedstawiciela Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów oraz o uchylenie orzeczenia dyscyplinarnego i uniewinnienie od zarzucanego przewinienia.
Zaskarżonemu orzeczeniu policjant zarzucił, że narusza ono przepisy ustawy o Policji (art. 134h, art. 135, art. 135 e oraz art. 135 g ).
Kom. M. L. powołał podinspektora. T. W., funkcjonariusza KMP w B. na swojego obrońcę w toczącym się postępowaniu.
Komendant Wojewódzki Policji postanowieniem Nr [...]z dnia [...] października 2009 r., wydanym na podstawie art. 135m ust. 1 - 4 ustawy o Policji, powołał komisję do zbadania zaskarżonego orzeczenia dyscyplinarnego
Komisja rozpoznając sprawę w postępowaniu odwoławczym przeprowadziła analizę akt postępowania, sprawozdania, orzeczenia dyscyplinarnego oraz odwołania od orzeczenia dyscyplinarnego, na podstawie których ustaliła, że od dnia [...] kwietnia 2009 r. do dnia [...] czerwca 2009 r. (sobota) kom. M. L. był zwolniony z zajęć służbowych z powodu choroby.