Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 lutego 2010 r., sygn. I SA/Gd 880/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędzia NSA Sławomir Kozik, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Monika Orska, po rozpoznaniu w ,,A" S.A. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 30 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie oprocentowania zwrotu podatku od towarów i usług za okres od maja do grudnia 2004 r. powstałego w wyniku orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 2917(dwa tysiące dziewięćset siedemnaście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej, po rozpatrzeniu odwołania "A" Spółki Akcyjnej (zwanej dalej Spółką), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] w przedmiocie oprocentowania zwrotu podatku od towarów i usług za okres od maja do grudnia 2004 r. powstałego w wyniku orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Podstawą rozstrzygnięcia był następujący stan faktyczny:
Pismem z dnia 23 grudnia 2008 r., które wpłynęło do organu podatkowego w dniu 29 grudnia 2008 r., Spółka złożyła korekty deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 za okres od maja do grudnia 2004 r. W złożonych korektach Spółka w stosunku do deklaracji pierwotnych zwiększyła kwotę zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym w odniesieniu do miesięcy od maja do listopada 2004 r. i zmniejszyła zobowiązanie podatkowe za miesiąc grudzień 2004 r. Spółka wyjaśniła, że powodem złożenia w/w korekt było zwiększenie w każdym z w/w miesięcy kwoty podatku naliczonego z faktur zakupu paliwa do samochodów spełniających wymogi definicji samochodów ciężarowych na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 8 stycznia 1993 r., a więc obowiązującej przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Ustawa ta umożliwiała odliczenie podatku VAT naliczonego od zakupu paliwa do samochodów o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg. Wchodząca w życie w dniu 1 maja 2004 r. nowa ustawa o podatku od towarów i usług zmieniła definicję samochodów ciężarowych, uniemożliwiając odliczenie podatku VAT od zakupu paliwa do tych samochodów. Nowe przepisy okazały się niezgodne z brzmieniem art. 17 ust. 6 szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz.U.UE L 77.145.1) zwanej dalej VI Dyrektywą, który to artykuł daje państwom członkowskim prawo do zachowania ograniczeń w prawie do odliczeń obowiązujących i stosowanych przed przystąpieniem do Wspólnoty. Ponadto Spółka pomyłkowo rozliczyła podatek naliczony z duplikatów faktur VAT dotyczących zakupu usług telekomunikacyjnych w miesiącu wpływu do siedziby Spółki duplikatu faktury, a nie w miesiącu, w którym przypadł termin płatności za te faktury.