Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 stycznia 2010 r., sygn. III SA/Wr 646/09
Jeżeli za przeniesienie udziałów we współwłasnośći nieruchomości właściciel takiej nieruchomości ustanawia na rzecz osoby, która przeniosła na niego znaczną (znaczącą) wielkość udziłów w tej współwłasności, ograniczone prawo rzeczowe (służebność osobistą), to nie sposób twierdzić, że ustanowienie służebności mieszkania w takiej sytuacji nastąpiło nieodpłatnie w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768)
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Malinowska-Grakowicz, Sędziowie Sędzia NSA Józef Kremis (sprawozdawca), Sędzia NSA Anna Moskała, , Protokolant Ewa Bogulak, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 13 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi K S na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W z dnia [...] r. nr IS.[...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w W z dnia [...] r. (nr [...]); II. orzeka, że decyzje wymienione w punkcie I nie podlegają wykonaniu do dnia prawomocności wyroku.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej we W. - powołując się na art. 207 i art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm., zwanej dalej w skrócie "o.p.") - utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. z dnia [...] r. (Nr [...]) ustalającą K. S. zobowiązanie podatkowe w podatku od spadków i darowizn w kwocie [...] zł.
Organ drugiej instancji podkreślił, że w odwołaniu od pierwszoinstancyjnego rozstrzygnięcia K. S. zarzuciła błędne ustalenie stanu faktycznego, będącego podstawą naliczenia kwoty podatku z tytułu nabytego prawa majątkowego (nieodpłatnej służebności), co w konsekwencji spowodowało naruszenie przepisów prawa materialnego oraz procesowego, t.j.:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right