Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 26 stycznia 2010 r., sygn. I SA/Wr 1876/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędziowie Sędzia WSA Ireneusz Dukiel, Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant Paulina Wódka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi A Spółka komandytowo-akcyjna we W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. - Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. stwierdza, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Ministra Finansów na rzecz skarżącej spółki kwotę 457,00 (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością L. spółka komandytowo-akcjna we W. jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. - Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w L. Nr [...] z dnia [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy dostawie lokalu mieszkalnego wraz z wydzielonym miejscem postojowym.

Jak wynika z akt sprawy, w dniu [...] A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością L. spółka komandytowo-akcyjna we W. (zwana dalej Wnioskodawcą, Spółką lub Skarżącą) złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: ustawa VAT), w zakresie stawki podatku VAT przy dostawie lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z wydzielonego miejsca postojowego w podziemnej części budynku mieszkalnego lub na terenie posesji.

We wniosku Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m. in. budowa budynków mieszkalnych z wyodrębnioną własnością poszczególnych lokali mieszkalnych. W części podziemnej tych budynków lub na powierzchni terenu przynależnego do budynku, znajdują się miejsca postojowe, które są wyznaczone i stanowią fragment powierzchni budynku lub terenu na posesji. Miejsca postojowe stanowią współwłasność wspólnych części budynku i innych urządzeń. Po zakończeniu budowy następuje sprzedaż własnościowych lokali mieszkalnych wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego (nie oddzielonego ścianami ani bramą wjazdową) stanowiącego fragment powierzchni stanowiącej współwłasność wszystkich mieszkańców budynku. Spółka zaznaczyła, że nie ma możliwości zakupu miejsc postojowych przez osoby nie nabywające jednocześnie prawa własności lokalu mieszkalnego. Miejsca postojowe są integralną częścią urządzeń związanych z budynkiem mieszkalnym. Znajdują się w podziemiach budynku bądź na powierzchni terenu przynależnego do budynku i nie stanowią odrębnych obiektów. Co do zasady powierzchnia miejsca postojowego nie będzie przekraczać połowy całkowitej powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w skład którego będzie wchodzić (tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy wraz z lokalem mieszkalnym o niewielkiej powierzchni całkowitej nabywana będzie większa niż 1 ilość miejsc postojowych - ich łączna powierzchnia może przekroczyć 50% powierzchni użytkowej mieszkania). Miejsca postojowe będą traktowane jako pomieszczenia przynależne do lokalu mieszkalnego, dla którego zostanie ustanowiona odrębna własność.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00