Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Wr 1629/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Betta, Sędziowie Sędzia WSA Marek Olejnik, Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Protokolant Paulina Wódka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi R. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów, działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. stwierdza, że akt wymieniony w punkcie I nie podlega wykonaniu, III. zasądza id Ministra Finansów na rzecz R. S. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi R. S. jest interpretacja przepisów prawa podatkowego z dnia [...] r., wydana przez Ministra Finansów w indywidualnej sprawie. We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe. Wnioskodawca, w celu prowadzenia wspólnego przedsięwzięcia, polegającego na zakupie inwestycyjnym nieruchomości, zamierza wraz z małżonką założyć spółkę jawną. Między wnioskodawcą a jego żoną istnieje rozdzielność majątkowa. Tytułem wkładu do spółki jawnej wnioskodawca zamierza wnieść akcje, które są jego wyłączną własnością. Małżonka wnioskodawcy tytułem wkładu do spółki jawnej wniesie także akcje tej samej spółki, stanowiące jej wyłączną własność. Liczba akcji wnoszonych przez małżonków, tym samym ich wartość nominalna, będzie równa (50/50), natomiast udziały w zyskach spółki jawnej określone w umowie spółki będą różne (45/55). Wnioskodawca w związku z wniesieniem do spółki jawnej akcji stanie się wspólnikiem tej spółki i jego dochody z udziału w spółce jawnej będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na gruncie tak sformułowanego zdarzenia przyszłego wnioskodawca zapytał, czy wniesienie do spółki jawnej wkładu niepieniężnego w postaci akcji, spowoduje powstanie u niego, jako osoby fizycznej, przychodu podatkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00