Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 16 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Wr 1352/09

Opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terenie kraju. Pojęcie towaru zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 6 ustawy VAT i są nim rzeczy ruchome, a także wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryka Łysikowska (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Dagmara Dominik, Sędzia WSA Tomasz Świetlikowski, Protokolant Agnieszka Wróblewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi K. Z. - J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1/ uchyla zaskarżoną interpretację; 2/ zasądza od Ministra Finansów na rzecz strony skarżącej kwotę 457 ( słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem ) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi K. Z.-J. (zwanej dalej: stroną, skarżącą) jest interpretacja indywidualna Ministra Finansów, z dnia [...] r., nr [...], dotycząca zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, regulujących podatek od towarów i usług (VAT), w indywidualnej sprawie.

Zaskarżona interpretacja została oparta o następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

We wniosku z dnia 9 lutego 2009 r. skarżąca wskazała, że [...] kwietnia 2004 r. nabyła razem z mężem nieruchomość rolną i działkę budowlaną o łącznej powierzchni [...] ha. Na skutek wniosku małżonków - złożonego w związku z koniecznością zbycia nieruchomości ze względów rodzinnych oraz ze względu na trudności ze sprzedażą całej nieruchomości - decyzją z dnia [...] r. dokonano podziału gruntu rolnego na 6 działek, z których jedna stanowi drogę. Jak podano we wniosku - nieruchomości te należą do majątku prywatnego, niezwiązanego z działalnością gospodarczą. W dniu [...] grudnia 2007 r. małżonkowie zbyli jedną z działek, a [...] stycznia 2008 r. drugą wraz z 1/5 udziału w działce będącej drogą. Planują sprzedać jeszcze trzy działki. W oparciu o powyższy stan faktyczny zadano pytania: czy dostawę działek powstałych w wyniku podziału gruntu rolnego należy kwalifikować jako działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług oraz czy sprzedając majątek własny osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej staje się podatnikiem podatku od towarów i usług - stosownie do art. 15 ustawy regulującej ten podatek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00