Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 lipca 2008 r., sygn. III SA/Wa 716/08

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędziowie Sędzia WSA Sylwester Golec, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 lipca 2008 r. sprawy ze skargi J. L. na interpretację Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz J. L. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

J. L. wnioskiem z [...] września 2007r. zwrócił się do Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek budowlanych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w latach 1989-2001 nabył działki rolne jako majątek prywatny i nie wykorzystywał ich na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Aktualnie część z nich ma przeznaczenie przemysłowe lub pod budownictwo mieszkaniowe na podstawie planów zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomości są objęte podatkiem rolnym, jako stanowiące gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o podatku rolnym. Strona wyjaśniła, że wkrótce ma zamiar zbyć jednej z nich, w przyszłości zaś kolejne działki też mogą być przedmiotem zbycia.

W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym podatnik zapytał czy sprzedaż ww. działki podlega opodatkowaniu podatkiem VAT i rodzi obowiązek wystawienia faktury oraz odprowadzenia VAT?

Strona przedstawiając własne stanowisko oświadczyła, że na gruncie polskiej regulacji (art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., w skrócie "u.p.t.u.") działalnością gospodarczą (handlową) nie jest sprzedaż majątku osobistego, prywatnego, którego nie nabyto w celu prowadzenia tej działalności. Sprzedaż nawet kilkukrotna przedmiotów z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte tylko w celu ich profesjonalnej odsprzedaży, nie ma charakteru handlowego podlegającego opodatkowaniu. Podatnik sprzedając je nie ma cech podatnika podatku VAT. Podatnikiem w obrocie nieruchomościami jest handlowiec, który obraca częstotliwie lub z takim zamiarem budynkami, lokalami albo gruntami. O zamiarze częstotliwości decydowałoby przygotowanie obiektu, wystawienie do sprzedaży, oferowanie na rynku - nawet gdyby nie dochodziło do wielu transakcji. Powołując się na orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 6 września 2006r., sygn. akt I SA/Wr 1254/06, z 20 października 2006r., sygn. akt I SA/Wr 830/06 oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 kwietnia 2007r., sygn. akt I FSK 603/06, w których stwierdzono, że gdy podatnik dokonuje sprzedaży części swojego majątku, który

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00