Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 16 listopada 2007 r., sygn. I SA/Po 1071/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Małek (spr.) Sędziowie NSA Janusz Ruszyński WSA Maciej Jaśniewicz Protokolant st.sekr.sąd. Urszula Kosowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 listopada 2007 r. sprawy ze skargi U. i R. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w O. z dnia [...] nr [...], II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. na rzecz skarżących U. i R. S. kwotę [...]zł (słownie: [...]złotych) tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. stwierdza, że zaskarżone decyzje nie podlegają wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku. /-/ M.Jaśniewicz /-/ S.Małek /-/ J.Ruszyński
UZASADNIENIE
U. S. i R. S. w dniu [...] 2006 r. zwrócili się do Urzędu Skarbowego w O. z wnioskiem o pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Wskazali, iż są właścicielami gospodarstwa rolnego w I., które w roku 1984 r. otrzymali w drodze darowizny od rodziców W. i C. S. Podatnicy w celu powiększenia gospodarstwa w dniu 22 października 1985 r. kupili działkę nr [...] KW [...] w O., stanowiącą grunty orne i las.
W 2004 r. podatnicy dokonali podziału działki nr [...]na dziesięć mniejszych działek. Obecnie podatnicy zamierzają sprzedać pięć działek indywidualnym nabywcom, a pozostałą część przekazać dzieciom.
Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego podatnicy wnieśli o wskazanie, czy podlegają podatkowi od towarów i usług przy sprzedaży nieruchomości rolnej.
Wskazali, iż ich zdaniem, nie powinni być objęci opodatkowaniem podatku VAT, gdyż przedmiotem transakcji mają być grunty orne, a nie działki budowlane.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w O. postanowieniem z dnia [...] r. na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) uznał stanowisko podatników za nieprawidłowe. W uzasadnieniu stwierdził, iż z art. 5 ust. 1 , art. 2 pkt 2 i art. 15 ust. 1 i 2 wynika, iż dostawa gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy posiada znamiona działalności gospodarczej, prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. W każdym przypadku należy badać, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne, było dokonywanie tej czynności wielokrotnie. Organ podkreślił, iż przedmiotowe grunty orne w przyszłości mogą zostać przekształcone w tereny przeznaczone pod zabudowę. W przypadku, gdy dla danego terenu gmina nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego, stawka podatku od towarów i usług lub ewentualne zwolnienie z tego podatku zależeć będzie od obecnego charakteru działki, przy uwzględnieniu polityki przestrzennej gminy, w tym lokalnych zasad zagospodarowania przestrzennego, a także decyzji wydanych przez właściwe organy, określających charakter działki. Podatnicy podjęli czynności związane z podzieleniem gruntów i przygotowaniem ich do sprzedaży, która realizowana będzie nie jednorazowo lecz w warunkach wskazujących na zamiar jej kontynuowania. W związku z tym sprzedaż wymienionych działek ma znamiona działalności gospodarczej i zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku od towarów i usług.