Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 29 grudnia 2009 r., sygn. VIII SA/Wa 657/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Owsińska-Gwiazda, Sędziowie Sędzia WSA Marek Wroczyński, Sędzia WSA Sławomir Fularski /sprawozdawca/, Protokolant Aleksandra Borkowska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi Ł. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie uznania za osobę bezrobotną oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem rozpoznania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie jest skarga Ł. S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] sierpnia 2009 r., utrzymującą w mocy decyzję Starosty Z. z dnia [...] czerwca 2009 r. w sprawie uznania w/w z dniem [...] kwietnia 2009 r. za osobę bezrobotną oraz odmowie przyznania prawa do zasiłku.

Decyzja powyższa zapadła w oparciu o następujący stan faktyczny.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 roku Starosta Z. orzekł o uznaniu z dniem [...] kwietnia 2009 r. Ł. S. za osobę bezrobotną oraz odmowie przyznania mu prawa do zasiłku. W wyniku złożonego odwołania Wojewoda [...] decyzją dnia [...] czerwca 2009 r. orzekł o uchyleniu w/w decyzji w całości i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji z uwagi na brak uzasadnienia decyzji zgodnego z wymogami art. 107 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego.

Rozpoznając ponownie sprawę, decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. Starosta Z., działając na podstawie art. 9 ust 1 pkt. 14 lit. a i b, art. 2 ust. 1 pkt. 2 w związku z art. 71 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tj. Dz. U. Nr 69, poz. 415 ze zm., dalej jako ustawa o promocji zatrudnienia) oraz art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego ( tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej jako k.p.a ), uznał Ł. S. z dniem [...] kwietnia 2009 r. za osobę bezrobotną oraz odmówił przyznania prawa do zasiłku.

W uzasadnieniu swojego rozstrzygnięcia organ wskazał, iż Ł. S. w dniu [...] kwietnia 2009 r. zgłosił się do Powiatowego Urzędu Pracy ( PUP ) w Z. w celu rejestracji. Przedstawił świadectwo zwolnienia z Aresztu Śledczego w L. z dniem [...] kwietnia 2009 r. oraz oświadczył, że nie pracował podczas odbywania kary. Organ powołując się na art. 71 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia podniósł, że Ł. S. zgłosił się do rejestracji w wymaganym terminie, tj. 30 dni od dnia zwolnienia z aresztu śledczego, jednakże suma okresów zaliczanych przypadających w okresie 18 miesięcy przed ostatnim pozbawieniem wolności jest mniejsza niż 365 dni. Dalej organ wskazał, że Ł. S. przed ostatnim pozbawieniem wolności był wprawdzie osobą uprawnioną do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, jednakże pomimo ciążącego na nim obowiązku nie powiadomił PUP o pobycie w areszcie śledczym, dlatego też decyzją z dnia [...] maja 2008 r. orzeczono o utracie statusu i prawa do zasiłku z powodu nie stawienia się do PUP w wyznaczonym terminie i nie powiadomienia w ciągu 7 dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa. Taka z kolei przyczyna wyrejestrowania uniemożliwiła przyznanie zasiłku na okres uzupełniający.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00