Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 grudnia 2009 r., sygn. III SA/Wa 1110/09

 

błąd_konwersji_dokumentu

Uzasadnienie

Wnioskiem z 16 lutego 2009 r. skarżąca B. Sp. z o.o. (dalej Skarżąca lub Spółka) zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania 7% stawką podatku VAT sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z nieodłącznym prawem do wyłącznego korzystania ze stanowiska postojowego będącego częścią wspólną nieruchomości.

Skarżąca wyjaśniła, że jest developerem i przedmiotem jej działalności jest sprzedaż mieszkań, lokali usługowych w budynkach wchodzących w skład nowobudowanych osiedli mieszkaniowych. Spółka zamierza wybudować budynek mieszkalny, w którego części podziemnej będzie znajdowała się wielostanowiskowa hala garażowa z przeznaczeniem na miejsca postojowe dla samochodów właścicieli lokali. Hala garażowa będzie stanowiła integralną część budynku mieszkalnego i nie będzie, w myśl przepisów prawa budowlanego, odrębnym obiektem budowlanym. Tak usytuowana hala garażowa będzie należała do części wspólnych budynku, a znajdujące się w niej miejsca postojowe będą przypisane do poszczególnych lokali mieszkalnych (nastąpi, na zasadzie quoad usum, podział do korzystania z podziemnej części budynku w taki sposób, że każdorazowy właściciel konkretnego lokalu mieszkalnego będzie miał prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego oznaczonego konkretnym numerem).

Tak określone miejsce postojowe nie może zostać samodzielnym lokalem (nie spełnia kryteriów określonych w art. 2. ust. 2 ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994r. (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm. - dalej "u.w.l.) ani pomieszczeniem przynależnym takim jak na przykład garaż (nie spełnia warunków określonych w § 102 Rozporządzenia Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. (Dz. U. Nr 75, poz. 690).

Przedmiotem czynności cywilnoprawnej jaką jest umowa sprzedaży będzie sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w częściach wspólnych całej nieruchomości, w ramach którego właściciel będzie miał prawo do wyłącznego korzystania z określonego miejsca parkingowego. W związku z tym nie będzie możliwości sprzedaży lokalu mieszkalnego bez przypisanego miejsca postojowego ani sprzedaży miejsca postojowego bez odpowiadającego lokalu mieszkalnego. Czynność ta objęta będzie jednym aktem notarialnym oraz dla lokalu mieszkalnego i miejsca parkingowego jako udziału w częściach wspólnych budynku mieszkalnego będzie założona jedna księga wieczysta, bez możliwości rozbicia na dwie niezależne od siebie nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00