Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Lu 470/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Kwiatek, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz,, WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca), Protokolant Referent stażysta Julita Urbaś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 18 listopada 2009 r. sprawy ze skargi A. spółka jawna na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych oddala skargę.

Uzasadnienie

UZASADNIENIE.

Zaskarżoną decyzją z dnia 23.06.2009r., Dyrektor Izby Skarbowej po rozpoznaniu odwołania A. dalej "Spółki" od decyzji Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego z dnia 26.03.2009r., w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług w kwocie 49.295,66 zł wraz z należnymi odsetkami za zwłokę w kwocie 41.850 zł utrzymał w mocy decyzję organu I instancji.

Z akt sprawy wynika, iż w dniu 31.12.2007r., Spółka złożyła wniosek o udzielenie pomocy publicznej w związku z podjęciem działań restrukturyzacyjnych poprzez umorzenie zaległości VAT oraz należnych odsetek za zwłokę.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego odmawiając Spółce umorzenia zaległości podatkowych wskazał, iż przeprowadzone postępowanie dowodowe nie dało podstaw do zastosowania żądanej ulgi.

W odwołaniu od powyższej decyzji wnosząc o jej uchylenie Spółka zarzuciła naruszenie art. 67a § 1 pkt 3, art. 67b § 1 pkt 3 lit. i Ordynacji podatkowej oraz § 2 pkt 1, 2, 3 i 4, § 9 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11.09.2007 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na restrukturyzację, zwane dalej "rozporządzenie".

Rozpatrując powyższe odwołanie Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, iż zaskarżona decyzja zawiera analizę podstawowych przesłanek uzasadniających udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, którymi są ważny interes podatnika lub interes publiczny. W systemie polskiego prawa podatkowego zwolnienia i ulgi podatkowe są wyjątkiem od zasady sprawiedliwości podatkowej polegającej na powszechności i równości opodatkowania. Ponadto regułą jest wywiązywanie się podatników z ciążących na nich zobowiązań podatkowych. Na wnioskodawcy spoczywał obowiązek udowodnienia, przywołania sytuacji spełniających przesłanki do udzielenia ulgi podatkowej. Nie wskazał on jednak żadnych nadzwyczajnych sytuacji, losowych, mających bezpośredni wpływ na niemożność uregulowania zobowiązań wobec Skarbu Państwa. Prowadząc działalność gospodarczą zatrzymał środki pieniężne o wartości odpowiadającej podatkowi VAT. Prowadząc działalność gospodarczą, strona powinna mieć wiedzę i liczyć się ze skutkami samodzielnie podjętych decyzji gospodarczych. Subiektywna ocena, że spełniono warunki do umorzenia zadłużenia nie zobowiązuje organu podatkowego do przyjęcia stanowiska strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00