Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 15 grudnia 2009 r., sygn. IV SA/Gl 267/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Wiesław Morys Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska Protokolant st.sekr.sąd. Alicja Sadowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi A.S. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie statusu bezrobotnego uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Prezydent Miasta Z. odmówił uznania A.S. za osobę bezrobotną wskazując jedynie, że nie spełnia ona warunków określonych w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz. U. Nr 69 z 2008 r., poz. 415 ze zm.), zwanej dalej "ustawą o promocji".

Zaskarżoną decyzją, wydaną na skutek odwołania strony, Wojewoda [...] w trybie art. 138 § 1 pkt 1 kpa utrzymał w mocy decyzję I instancji. Organ odwoławczy ustalił, że wnioskodawczyni była zatrudniona w okresie od [...] do [...]. W okresie od [...] do [...] pobierała zasiłek chorobowy, a od [...] do [...] - świadczenie rehabilitacyjne. W dniu [...] zgłosiła się celem rejestracji jako osoba bezrobotna, oświadczając przy tym, że w dniu [...] urodziła dziecko i jest zdolna i gotowa do podjęcia pracy. W świetle tych ustaleń Wojewoda uznał, że wnioskodawczyni nie może być przyznany status bezrobotnego. Zgodnie bowiem z Kodeksem pracy po urodzeniu dziecka pracownicy przysługuje urlop macierzyński, z którego może zrezygnować dopiero po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni, a w takim wypadku niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek (art. 180 § 5 Kp). Regulacja ta dotyczy co prawda pracowników, ale wynika z niej, że osoba, której w razie zatrudnienia przysługiwałby urlop macierzyński nie może być uznana za osobę zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00