Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Gl 1021/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Sędziowie WSA Teresa Randak (spr.), Edyta Żarkiewicz, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2009 r. sprawy ze skargi A S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ulgi płatniczej - odroczenie terminu płatności podatku oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 i art. 67 a i b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm. ) decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...] Nr [...] odmawiającą A S.A. odroczenia terminu płatności podatku od towarów i usług za I kwartał 2008 r. w wysokości [...]zł.

Uzasadniając rozstrzygniecie, organ odwoławczy wskazał, że wnioskiem z dnia 1 kwietnia 2008 r. Prezes A S.A. zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w K. o udzielenie ulgi w spłacie zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług poprzez rozłożenie ich spłaty na 12 rat. Spółka zaproponowała spłatę w 11 ratach po [...]zł. oraz 12 ratę w wysokości [...]zł. Uzupełniając wniosek pismem z dnia 7 maja 2008 r. Spółka zmieniła zakres żądania i wystąpiła o umorzenie należnego podatku od towarów i usług za w/w okresy oraz rozszerzyła zakres żądania o odroczenie terminu płatności podatku VAT za I kwartał 2008 r. Organ pierwszej instancji odmówił odroczenia terminu płatności podatku wskazanego we wniosku.

W odwołaniu od tej decyzji strona zarzuciła organowi I instancji brak wszechstronnej analizy materiału dowodowego oraz nieznajomość produkcji rolniczej oraz nie zaciągnięcie w tej kwestii opinii biegłych ekspertów. Spółka wskazała ponadto, że nie uwzględnienie wniosku de facto spowoduje upadłość firmy bądź konieczność przeniesienia działalności do innego kraju, co w konsekwencji doprowadzi do utraty pracy przez około 100 osób kooperujących z A. Wskazała także, że gwałtowny rozwój przemysłu lotniczego gwarantuje stały wzrost produkcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00