Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 15 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Gd 759/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Kwarcińska, Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Zuzanna Baca-Wróblewska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 15 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi P. M. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 3 lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Pismem złożonym 20 kwietnia 2009 r. P. M. wystąpił do Dyrektora Izby Skarbowej reprezentującego Ministra Finansów z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w przedmiocie zasad opodatkowania usług rozformowania kontenera.
Skarżący wyjaśnił, że świadczy usługi związane z rozładunkiem kontenerów przywożonych przez armatorów morskich spoza terenu Unii Europejskiej do portów
w Polsce. Przywóz kontenerów potwierdzany jest każdorazowo konosamentem. Po wyładowaniu ze statku kontener zostaje dostarczony na plac rozładunkowy w celu rozformowania (wyładunku zawartości), a następnie towar zostaje zgłoszony do odprawy celnej, po dokonaniu której towar zostaje dopuszczony do obrotu na terenie Wspólnoty Europejskiej i wydany odbiorcy z portu. Uzupełniając dane podane we wniosku skarżący wskazał, że wszystkie formalności związane ze zwolnieniem towaru ze składu celnego (w tym zgodę urzędu celnego na rozładowanie kontenera, dokumentację dotyczącą otworzenia kontenera), załatwia w imieniu właściciela towaru. Wszystkie świadczone przez siebie usługi określa w fakturze nazwą "koszty operacji portowych".
Skarżący oczekiwał odpowiedzi na pytanie, jaką stawką podatku od towarów
i usług mają być opodatkowane opisane usługi potocznie nazwane rozformowaniem kontenera.