Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 listopada 2009 r., sygn. III SA/Wa 1199/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Góraj, Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas, Sędzia WSA Anna Wesołowska (sprawozdawca), Protokolant Anna Kurdej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 listopada 2009 r. sprawy ze skargi C. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji i określenia odsetek od otrzymanego zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym za luty i kwiecień 2004 r. oddala skargę

Uzasadnienie

1. W dniu 31 grudnia 2008r. do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego w W. wpłynął wniosek C. S.A. (dalej powoływanej jako Skarżąca lub Spółka) o przekazanie na rachunek bankowy odsetek za zwłokę z tytułu zwrotu podatku od towarów i usług za luty, marzec i kwiecień 2004r. od dnia złożenia deklaracji podatkowych VAT-7 do dnia zwrotu podatku VAT, tzn. do dnia 15 grudnia 2008r.

2. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w W. decyzją z [...] lutego 2009r. odmówił zwrotu odsetek z tytułu zwłoki przy zwrocie podatku określonego decyzją z dnia [...] listopada 2008r. Organ podatkowy pierwszej instancji wskazał w uzasadnieniu rozstrzygnięcia na wydanie postanowień przedłużających termin zwrotu do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Stwierdzając, że wykazane przez Spółkę kwoty zwrotu za luty i kwiecień 2004r. są zawyżone, a w miejsce zwrotu wykazanego za marzec 2004r. określone zostało zobowiązanie podatkowe, Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego uznał wniosek Spółki za niezasadny.

3. Od powyższej decyzji Skarżąca wniosła odwołanie, w którym zarzuciła naruszenie art. 21 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 11. poz. 50, z późn. zm. - zwana dalej ustawą o VAT z 1993r.). Skarżąca wywodziła, iż żądany przez nią zwrot był zasadny, a zmianie uległa jedynie wnioskowana kwota. Zasadność zwrotu zweryfikowana została w wyniku wszczętego postępowania podatkowego, dlatego też postanowienia wszczynające postępowania wyjaśniające nie powodują konieczności naliczenia odsetek w niższej wysokości. Czynności wyjaśniające w ocenie Skarżącej są równoznaczne z czynnościami sprawdzającymi. Wszczęcie kontroli lub postępowania podatkowego oznacza zakończenie czynności sprawdzających, zaś wszelkie ustalenia dotyczące kwoty do zwrotu dokonane po zakończeniu czynności sprawdzających nie mają wpływu na sposób naliczenia odsetek od nieterminowego zwrotu. Zastosowania ma wówczas art. 21 ust. 7 Ordynacji podatkowej (dalej o.p.) nakazujący traktować taki zwrot jako nadpłatę. Zatem należne Skarżącej odsetki powinny wg Spółki być wyliczone zgodnie z art. 78 o.p., który stanowi, że nadpłaty podlegają oprocentowaniu w wysokości równej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00