Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 20 czerwca 2008 r., sygn. I SA/Bk 171/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Urszula Barbara Rymarska (spr.), Sędziowie asesor WSA Jacek Pruszyński, sędzia WSA Wojciech Stachurski, Protokolant Katarzyna Luto, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 20 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi W. Spółka z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące: październik, listopad i grudzień 2003 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] lipca 2007 r. nr [...], Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w B. określił "W" Sp. z o.o. z siedzibą w B. (w dalszej części uzasadnienia jako "Spółka"), zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za październik, listopad i grudzień 2003 r. w sposób odmienny, aniżeli zadeklarowano oraz ustalił Spółce dodatkowe zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za w/w miesiące.

Organ pierwszej instancji stwierdził, iż Spółka nie była uprawniona do zastosowania 0% stawki podatku VAT z tytułu sprzedaży na rzecz podróżnych, udokumentowanej [...] dokumentami TAX FREE, albowiem sprzedaż ta nie spełniała warunków wynikających z przepisów art. 21a ust. 1, art. 21c ust. 1 i 2, art. 21d ust. 1 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm. (w dalszej części uzasadnienia przywołanej w skrócie: "ustawa o VAT"), które przyznają podróżnym prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów. W przypadku Spółki transakcje realizowane były w kwotach netto, a więc żaden zwrot podatku nie był

i nie mógł być zdaniem Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej dokonywany. Organ pierwszej instancji stwierdził ponadto, iż Spółka nie była uprawniona do dokonania odliczenia podatku naliczonego ujętego w dwóch fakturach wystawionych przez firmę "M." M. R. z R. na łączną kwotę [...] zł.

Dyrektor Izby Skarbowej w B., decyzją z [...] marca 2008 r. Nr [...], utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, że w 2003 r. Spółka w sposób nieuprawniony zastosowała 0% stawkę podatku od towarów i usług do sprzedaży artykułów AGD i RTV na rzecz podróżnych - obywateli Białorusi. Sprzedaż ta była organizowana przez dwóch Białorusinów: A. K. - "S." i L. A. (A.) - "L.". Paragony fiskalne w takich przypadkach drukowane były seriami, w ilości kilkudziesięciu, w niewielkich odstępach czasu pod nieobecność podróżnych w punkcie sprzedaży. Dokumenty TAX FREE wystawiane były in blanco, wypełniana była tylko część pól (bez danych podróżnego - dane te uzupełniane były przez Białorusinów w miejscach odbioru towarów) lub też wystawiane były na osoby, których dane personalne podawane były telefonicznie, faksem, mailem przez A.K. lub L. A. (A.). Podróżni, na których nazwiska wystawiane były zakwestionowane dokumenty TAX FREE nie pojawiali się w biurze Spółki po odbiór paragonów i dokumentów TAX FREE. W większości przypadków moment wystawienia paragonu fiskalnego i dokumentu imiennego TAX FREE nie pokrywał się z datą faktycznej realizacji dostawy. Zakupione towary wraz z dokumentami TAK FREE i dołączonymi do nich paragonami fiskalnymi transportowane były przez firmę "G" J. P. na parkingi i posesje w rejonie B. P. i tam przekazywane Białorusinom. Z protokołu przesłuchania Prezesa Zarządu Spółki A. I. - w charakterze podejrzanego wynika, że towar był odbierany przy granicy przez "S." lub "L." lub osoby przez nich wysłane. Zapłatę za towary w kwocie netto odbierali kierowcy firmy transportowej i przekazywali do biura Spółki. Do Spółki wracały po pewnym czasie (za pośrednictwem firmy transportowej) ostemplowane na granicy RP dokumenty TAK FREE, na podstawie których obniżany był należny podatek VAT w poszczególnych miesiącach. Osoby, na które wystawione zostały dokumenty TAX FREE nie wracały po odbiór podatku (zwrot podatku nie był dokonywany), a na potrzeby kompletności dokumentacji księgowej wystawiane były na podstawie tych dokumentów TAX FREE dowody KW przez pracowników Spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00