Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Gd 929/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Szumacher (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia NSA Zbigniew Romała, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Claudia Kozłowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od marca do lipca 2001 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej z dnia [...], nr [...]; 2. określa, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 2.012 zł (dwa tysiące dwanaście złotych) tytułem zwrotu wpisu.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] . nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej dokonał rozliczenia podatku od towarów i usług odmiennego niż podatnik B. K. wykazał w deklaracjach VAT -7 za miesiące od marca do lipca 2001 r.
W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji wskazał, że B. K. w składanych deklaracjach podatku od towarów i usług deklarował sprzedaż opodatkowaną wg stawki 0 % - eksport telefonów komórkowych oraz wg stawki 22 % - sprzedaż krajową telefonów komórkowych. Organ podatkowy pierwszej instancji uznał, że deklarowany przez podatnika eksport telefonów komórkowych do R., L., U. w rzeczywistości nie miał miejsca. Organ pierwszej instancji wyjaśnił, że eksportem towarów w rozumieniu ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. z 1993 r., nr 11, poz. 50 z późn. zm), zwanej dalej "ustawą o VAT" (art. 4 pkt 4) jest potwierdzony przez graniczny urząd celny wywóz towarów z polskiego obszaru celnego w wykonaniu czynności określonych w przepisach art. 2 ust. 1 i 3 w przedmiotowej sprawie czynności sprzedaży towarów. Aby uznać czynności podatnika za eksport towarów muszą, więc zostać spełnione dwie przesłanki: wywóz towarów musi nastąpić w wykonaniu czynności sprzedaży towarów i musi być potwierdzony przez graniczny urząd celny. Organ pierwszej instancji podkreślił, że posiadanie samego dokumentu celnego SAD nie dowodzi, że eksport nastąpił.