Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 listopada 2009 r., sygn. I SA/Gl 312/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędziowie WSA Sędzia NSA Eugeniusz Christ, Teresa Randak (spr.), Edyta Żarkiewicz, Protokolant Izabela Maj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2009 r. sprawy ze skargi A. K.-O. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia oddala skargę.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K. działając na podstawie art. 239 w zw. z art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm. ) utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w K. z dnia [...] nr [...] w sprawie odmowy wydania A. K. - O. zaświadczenia żądanej treści.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, że wnioskiem z dnia 13 października 2008 r. strona zwróciła się do organu I instancji o wydanie zaświadczenia potwierdzającego fakt nadania NIP [...] Przedsiębiorstwu Zagranicznemu w Polsce A. Organ I instancji postanowieniem z dnia [...] nr [...] odmówił wydania zaświadczenia żądanej treści. Składając zażalenie na w/w postanowienie podatnik zarzucił organowi podatkowemu naruszenie art. 12 ust. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz błędy w ustaleniu stanu faktycznego dotyczącego Przedsiębiorstwa Zagranicznego A - wnosząc o uchylenie zaskarżonego postanowienia i uwzględnienie jego wniosku.
Powołując się na regulacje prawne zawarte w Dziale VIII A Ordynacji podatkowej, organ odwoławczy wskazał, że zgodnie z art. 306 a § 1 i 2 tej ustawy organ wydaje zaświadczenie - na żądanie osoby ubiegającej się - w dwóch przypadkach tj. w sytuacji, gdy przepis prawa wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego albo gdy wnioskodawca stara się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego. Wnioskodawca składając wniosek wskazał, że ma interes prawny w uzyskaniu zaświadczenia żądanej treści a to z tego powodu, że złożony został wniosek w Wydziale VIII rejestrowym w celu rejestracji działalności w KRS - ie. Odmawiając wydania zaświadczenia Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego wskazał na ustanie bytu prawnego podmiotu, któremu nadany został NIP [...] tj. spółki cywilnej o nazwie Przedsiębiorstwo Zagraniczne w Polsce A1. Wskazując na dokumenty zgromadzone w sprawie, organ II instancji podniósł, że numer identyfikacji podatkowej [...] został nadany Przedsiębiorstwu Zagranicznemu w Polsce "Cledor" s.c. A1, co wynika z "Potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego" - formularzy VAT - 5, VAT - 5/B z dnia [...]. Numer ten został nadany na podstawie przepisu art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ) . Zgłoszenia dokonał pełnomocnik H. D., prawidłowo umocowany w imieniu spółki do działania. Organ odwoławczy wskazał ponadto, że w/w ustawa - w stanie prawnym obowiązującym w 1993 r. - nie przewidywała nadania numeru identyfikacji podatkowej z urzędu, bez dokonania zgłoszenia rejestracyjnego. Zgodnie z przepisem art. 20 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatkowej numery identyfikacyjne nadane na podstawie ustawy o VAT stały się numerami NIP w rozumieniu obecnie obowiązującej ustawy. Obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli na podstawie ustaw podatkowych są podatnikami. Numer ewidencji podatkowej otrzymuje zatem podatnik, a nie przedsiębiorstwo jako takie. W rozstrzyganej sprawie, na dzień zgłoszenia identyfikacyjnego tj. na dzień 13 października 1993 r. czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w ramach Przedsiębiorstwa Zagranicznego w Polsce A1 s.c. wykonywali wspólnie A. K. - O. i S. D., spółka cywilna, którą tworzyli była podatnikiem podatku od towarów i usług. Faktu tego nie może zmienić to, że spółka cywilna działalność gospodarczą prowadziła na podstawie dotkniętej wadą nieważności decyzji - zezwolenia Wojewody [...] z dnia [...] wyeliminowanej następnie z obrotu prawnego decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...]. Konkludując, organ II instancji wskazał, że: