Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 listopada 2009 r., sygn. II SA/Gd 285/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Wanda Antończyk Sędzia WSA Mariola Jaroszewska Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Małgorzata Kuba po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 listopada 2009 r. sprawy ze skargi Prokuratora na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 20 sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji o odmowie przyznania uprawnień kombatanckich uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Skarga Prokuratora na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 20 sierpnia 2008 r., którą odmówiono uchylenia decyzji tego organu z dnia 29 października 2003 r. o odmowie przyznania R. M. przyznania uprawnień kombatanckich została wniesiona w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Z akt sprawy wynika, że R. M. od 2000 roku ubiega się o przyznanie mu uprawnień kombatanckich twierdząc, iż w latach 1946 - 1948 jako dziecko został przymusowo rozdzielony z rodzicami i wywieziony z G.

Ostateczną decyzją z dnia 29 października 2003 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych powołując art. 4 ust. 2, art. 8 ust. 2 pkt 2 lit. b oraz 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego ( Dz. U. z 2002 r., Nr 42, poz. 371 ze zm. ) zwanej dalej ustawą o kombatantach odmówił przyznania uprawnień kombatanckich. W uzasadnieniu wyjaśnił, że stosownie do powołanego art. 4 ust. 2 w/w ustawy jej przepisy stosuje się także do osób, które jako dzieci zostały odebrane rodzicom w celu poddania eksterminacji lub w celu przymusowego wynarodowienia. Okoliczność ta powinna zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 lit. a zostać potwierdzona na wniosek zainteresowanej osoby przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Wobec tego, że strona nie przedstawiła wymaganego potwierdzenia dlatego nie można uznać złożonego wniosku za udokumentowany, co uzasadniało odmowę przyznania uprawnienia z wnioskowanego tytułu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00