Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 6 października 2010 r., sygn. II SA/Gd 439/10
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Kostka Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść (spr.) Sędzia NSA Jan Jędrkowiak Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Anna Rusajczyk po rozpoznaniu w dniu 6 października 2010 r. na rozprawie sprawy ze skargi A. B. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 9 kwietnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 4 marca 2010 r., nr [...], 2. zasądza od Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na rzecz skarżącego A. B. kwotę 100 zł (sto złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania
Uzasadnienie
Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia 9 kwietnia 2010 r. Nr [...], wydaną na podstawie art. 4 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. 2002 r., Nr 42, poz. 371 ze zm.), utrzymał w mocy decyzję własną z dnia 4 marca 2010 r., nr [...] o odmowie przyznania A. B. uprawnień kombatanckich.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż decyzją z dnia 2 sierpnia 2005 r. utrzymaną w mocy decyzją z dnia 2 stycznia 2006 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odmówił wnioskodawcy przyznania uprawnień kombatanckich z tytułu pobytu w obozie hitlerowskim w Działdowie w listopadzie 1940 r. Wyrokiem z dnia 23 listopada 2006 r. sygn. akt [...] Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił zaskarżone decyzje. W wyroku tym wskazano, iż organ dokonał oceny materiału dowodowego z naruszeniem art. 80 k.p.a. - przekroczeniem zasady swobodnej oceny dowodów w postaci zeznań świadków S. K. i E. D. oraz wadliwie zaniechał przesłuchania świadka S. B.. Sąd stwierdził, iż ustalenie, że skarżący przebywał w tym samym obozie co S. K. i S. B., którzy otrzymali uprawnienia kombatanckie z tytułu pobytu w obozie w Działdowie, przemawiać mogło za uznaniem, że skarżący winien nabyć uprawnienia kombatanckie, a ustalenie, że przebywał on w jakimś innym niż świadkowie obozie wymagało dokonania dodatkowych ustaleń co do charakteru obu obozów i możliwości spotkania się osób przebywających w różnych obozach. Decyzją z dnia 25 czerwca 2008 r. utrzymaną w mocy decyzją z dnia 3 listopada 2008 r. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ponownie odmówił przyznania stronie uprawnień kombatanckich. Wyrokiem z dnia 25 marca 2009 r. sygn. akt [...] Wojewódzki Sąd Administracyjny ponownie uchylił decyzje Kierownika Urzędu, wskazując, iż organ nie wykonał wytycznych, zawartych w uzasadnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 listopada 2006 r. Zdaniem Sądu w uzasadnieniu skarżonego rozstrzygnięcia brak jest rozważań na temat charakteru obozów znajdujących się w Działdowie, a organ nie ustosunkował się do kwestii możliwości spotkania się w obozie strony ze świadkami, a mianowicie - czy było możliwe, aby takie spotkanie nastąpiło pomiędzy osobami przebywającymi w dwóch różnych obozach w Działdowie. Organ nie wyjaśnił również przyczyn, dla których uprawnienia kombatanckie zostały przyznane świadkom zeznającym w niniejszej sprawie administracyjnej, którzy przebywali w tym samym obozie co skarżący, a odmówiono przyznania tych uprawnień stronie. Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia 4 marca 2010 r. po raz kolejny odmówił przyznania A. B. uprawnień kombatanckich.