Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 13 października 2009 r., sygn. I SA/Wr 1183/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Borońska, Sędziowie Sędzia NSA Halina Betta, Sędzia WSA Alojzy Wyszkowski (sprawozdawca), Protokolant Ewelina Bedyńska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 13 października 2009 r. sprawy ze skargi A Spółka z o.o. w Ż. na interpretację indywidualną Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 1 grudnia 2008 r. A Spółka z o. o. wystąpiła z wnioskiem uzupełnionym 29 stycznia 2009 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - działającego w imieniu Ministra Finansów na mocy upoważnienia wynikającego z § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w dniu 4 czerwca 2004 r. otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie W. Specjalnej Strefy Ekonomicznej I. - P. W ramach wykonywanej działalności spółka uzyskuje przychody oraz ponosi koszty ich uzyskania zarówno z działalności opodatkowanej, jak i wolnej od opodatkowania - objętej zakresem zezwolenia. Spółka uzyskuje również przychody z działalności, której nie da się jednoznacznie przyporządkować do jednego z wymienionych rodzajów działalności, gdyż powstające w związku z nią przychody i koszty powiązane są z obydwoma typami działalności - np. różnice kursowe od własnych środków pieniężnych.

W celu rozpoznawania różnic kursowych Spółka przyjęła metodę opisaną w art. 15a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej u.p.d.o.p.). W związku ze stosowaniem tej metody strona powzięła wątpliwość czy kwota stanowiąca różnicę pomiędzy wartościami określonymi w art. 15a ust. 2 i ust. 3 u.p.d.o.p powinna zostać obliczona jako jedna, łączna różnica między wartościami wskazanymi w tych przepisach, czy też inny przepis wskazuje na konieczność liczenia odrębnie poszczególnych różnic kursowych zwiększających przychody oraz różnic kursowych zwiększających koszty uzyskania przychodów, osobno dla poszczególnych transakcji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00