Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 19 października 2009 r., sygn. II SA/Gl 228/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka, Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka, Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Protokolant Magdalena Matuszek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 października 2009 r. sprawy ze skargi S.G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego z naruszeniem przepisów oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Celnego w K. nałożył na S.G. karę pieniężną w łącznej kwocie 3.500 zł za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia opłaty za przejazd po drogach krajowych oraz niedysponowania przez kierowcę wykonującego transport drogowy odpisem wymaganej licencji. W podstawie prawnej orzeczenia wskazany został art. 93 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym ( Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874 ze zm.). Przedmiotowa decyzja została wydana w następstwie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 10 marca 2008 r., II SA/Gl 8/08 stwierdzającym nieważność decyzji Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] nr [...] oraz poprzedzającej ją decyzji tego organu z dnia [...] nr [...] z uwagi na wydanie tych decyzji z naruszeniem właściwości instancyjnej.

W uzasadnieniu decyzji organ I instancji podał, że w dniu [...] działający z upoważnienia Dyrektora Izby Celnej w K. funkcjonariusze Referatu Grup Mobilnych zatrzymali do kontroli na drodze krajowej DK [...] w K. należący do S.G. samochód ciężarowy [...], którym kierował brat właściciela W.G. Kierujący nie posiadał wypisu z licencji na wykonywanie transportu drogowego, jak i dowodu uiszczenia opłaty drogowej za przejazd po drogach krajowych, do których posiadania był zobowiązany przepisem art. 87 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym. Obowiązek uiszczenia opłaty drogowej wynikał z art. 42 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym stanowiącym, że podmioty wykonujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przewóz drogowy zobowiązane są do uiszczenia opłaty za przejazd po drogach krajowych, z wyłączeniem przypadków w tej ustawie przewidzianych które nie miały zastosowania w przedmiotowej sprawie. Natomiast stosownie do art. 87 ust. 1 pkt 1 ustawy o transporcie drogowym kierowca pojazdu samochodowego jest obowiązany mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu kontroli wypis z licencji. W oparciu o zgromadzoną w sprawie dokumentację organ ustalił, że S.G. prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego w oparciu o wpis do ewidencji oraz posiada ważną do [...] licencję na wykonywanie krajowego transportu drogowego rzeczy. Z pisma Starostwa Powiatowego w K. wynikało, że kontrolowany samochód [...] o numerze rejestracyjnym [...] został zgłoszony do tej licencji od dnia [...]. Pismem z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. wyjaśnił, że S.G. figuruje w tamtejszym urzędzie jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Stosownie do art. 87 ust. 3 ustawy o transporcie drogowym podmiotem odpowiedzialnym za wyposażenie kierowcy w wymagane dokumenty jest przedsiębiorca lub podmiot wskazany w art. 3 ust. 2 tej ustawy wykonujący przewozy na potrzeby własne. W tym stanie rzeczy Naczelnik Urzędu Celnego w K. uznał, że w sprawie wystąpiły przesłanki wskazane w art. 93 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym i wymierzył przedsiębiorcy wymienioną na wstępie karę pieniężną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00