Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 15 września 2009 r., sygn. VI SA/Wa 849/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Bosakirska Sędzia WSA Andrzej Czarnecki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Olga Żurawska - Matusiak Protokolant Aneta Stefaniak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 września 2009 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką oddala skargę

Uzasadnienie

VI SA/Wa 849/09

Uzasadnienie

Uchwałą nr [...] z dnia [...] września 2008 r. Komisja Egzaminacyjna przy Ministrze Sprawiedliwości do spraw aplikacji adwokackiej na obszarze właściwości Okręgowej Rady Adwokackiej w [...], po przeprowadzeniu w dniu [...] września 2008 r. egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką, ustaliła negatywny wynik egzaminu A. K. stwierdzając, iż otrzymał 186 punktów na wymaganych minimum 190 punktów.

Od uchwały tej A. K. złożył odwołanie wnosząc o jej zmianę przez ustalenie, że uzyskał z egzaminu wynik pozytywny, ewentualnie o jej uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez Komisję.

Uchwale zarzucił naruszenie przepisów art. 75i ust. 1 i 3 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (j. t. Dz. U. z 2002 r. Nr 13, poz. 1058 ze zm.), naruszenie art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz przepisów postępowania - art. 10 w związku z art. 73 § 1 k.p.a.

Skarżący podnosił nieprecyzyjność pytań, która powodowała możliwość udzielenia odpowiedzi więcej niż jednej ze wskazanych propozycji odpowiedzi i kwestionował pięć pytań - nr 75, 204, 109, 193 i 202.

Według skarżącego pytanie nr 75 było nieprecyzyjne. Brzmiało ono:

"Według Kodeksu cywilnego, małżonek, w stosunku do którego orzeczono separację i któremu nie służy żadne prawo do lokalu mieszkalnego, w którym zamieszkiwał wspólnie ze swym współmałżonkiem aż do dnia jego śmierci, niebędący spadkobiercą swego małżonka:

A. jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w dotychczasowym zakresie w ciągu trzech miesięcy od otwarcia spadku,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00