Wyrok WSA w Kielcach z dnia 17 września 2009 r., sygn. II SA/Ke 458/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Dorota Chobian,, Sędzia WSA Beata Ziomek (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Małgorzata Rymarz, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 17 września 2009 r. sprawy ze skargi Gminy na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miejskiej w sprawie ustanowienia herbu miasta i gminy, flagi, sztandaru i pieczęci oraz form i sposobu ich używania oddala skargę.
UZASADNIENIE
Wojewoda rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...] znak: [...] stwierdził nieważność uchwały nr XXX/29/09 Rady Miejskiej z dnia [...] w sprawie ustanowienia herbu miasta i gminy, flagi, sztandaru i pieczęci oraz form i sposobu ich używania.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Wojewoda podniósł, iż uchwała jest sprzeczna z prawem, albowiem została podjęta z naruszeniem art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978r. o odznakach i mundurach (Dz.U. Nr 31, poz. 130 ze zm.), mimo negatywnej opinii organu właściwego. Organ przytoczył brzmienie art. 3 tej ustawy stwierdzając, że gmina poprzez swoje organy stanowiące posiada kompetencje do ustanawiania własnych herbów, flag, insygniów i innych symboli. Symbole te powinny być ustanowione w zgodzie z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną. Z tego względu jak wskazał organ, ustawodawca wprowadził wymóg zaopiniowania wzorów symboli przez ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Przedmiotową opinię wydaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w oparciu o stanowisko Komisji Heraldycznej, co wynika z art. 2a ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy. Oznacza to, że rada gminy nie może dowolnie określać wzoru herbu czy flagi, ale jest obowiązana przy ich ustanawianiu przestrzegać wskazanych wyżej reguł.