Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 3 września 2009 r., sygn. II SA/Bk 288/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Małgorzata Roleder, Sędziowie sędzia NSA Elżbieta Trykoszko,, sędzia WSA Mirosław Wincenciak (spr.), Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 27 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi Prokuratora Rejonowego B. - P. w B. na postanowienie Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. z dnia [...] marca 2009 r., nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę
Uzasadnienie
W dniu 29 grudnia 2008 r. Prokurator Rejonowy B. - P. w B. wystąpił do Komendy Powiatowej w M. z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie skierowania A. K. na badania psychologiczne w związku ze stwierdzeniem, że kierował on pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.
Pismem z [...] lutego 2009 r., znak [...] Komendant Powiatowy Policji w M. poinformował, iż w nawiązaniu do pisma z 26.01.2009 r., znak: [...], podtrzymuje swoje stanowisko zarówno co do formy, jak i merytorycznej treści. W piśmie z dnia 06.01.2009 r. do Prokuratury Rejonowej B. - P. w B., znak: [...], Komendant Powiatowy Policji w M. podniósł, że podejmowanie postępowania administracyjnego w sprawie jest bezprzedmiotowe, bowiem zgodnie z poglądem wyrażonym w wyroku WSA, sygn. akt II SA/Bk 126/08, 30-dniowy termin, o którym omowa w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 1 kwietnia 2005 r., jest terminem materialnoprawnym i jego upływ oznacza wygaśnięcie uprawnienia organów Policji do wystawienia skierowania na badania lekarskie w trybie art. 122 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym, i na badania psychologiczne, w trybie art. 124 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.