Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 4 sierpnia 2009 r., sygn. II SA/Wr 240/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Olga Białek Sędziowie Sędzia WSA Alicja Palus - sprawozdawca Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Protokolant Malwina Jaworska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 sierpnia 2009r. sprawy ze skargi S. Polska sp. z o. o. na decyzję Wojewody z dnia [...] nr [...] w przedmiocie wniesienia sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru instalacji nośnika reklamowego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] Prezydent W. działając na podstawie art. 30 ust. 6 pkt 1 i 2 w związku z art. 29 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2006r., Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) oraz art. 104 kodeksu postępowania administracyjnego i art. 92 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym (t.j. Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.) wniósł sprzeciw wobec zamiaru przystąpienia do robót budowlanych polegających na instalowaniu tablicy reklamowej na słupie stalowym i fundamencie żelbetowym przestawnym przy ul. W. [...] we W. (działka nr[...], AM-[...], obręb P.).

Uzasadniając decyzję Prezydent W. wyjaśnił m.in., że opisana w przedłożonej dokumentacji konstrukcja nośnika reklamowego wraz z ustawionym na podłożu prefabrykowanym fundamentem jest przestrzenną konstrukcją o wysokości ok. 6 m. W myśl art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane jest ona budowlą. W ocenie organu orzekającego analiza przedłożonych dokumentów wykazała, że powyższe zgłoszenie dotyczy robót budowlanych objętych obowiązkiem uzyskania pozwolenia na budowę, gdyż zakres robót - instalacja wolnostojącego nośnika reklamowego - wykracza poza zakres robót wymienionych w art. 29 Prawa budowlanego. Zainstalowanie wyżej opisanego nośnika reklamowego wolnostojącego o wymiarach tablicy 6,36m x 3,36m, wymiarach podstawy w formie stopy żelbetowej 3,40m x 2,00 w rzucie, zmieni sposób zagospodarowania terenu. Z dołączonego do zgłoszenia opracowania wynika, że planowana przez inwestora realizacja w rozumieniu Prawa budowlanego jest budowlą, która wymaga przystosowania do istniejących warunków terenowych. Podstawa żelbetowa jest częścią konstrukcji nośnika, na którym planuje się zainstalowanie tablicy reklamowej, przekazującej obciążenia na podłoże gruntowe. Znajomość wzajemnego oddziaływania budowli i podłoża oraz uwzględnienie parcia wiatru na jej powierzchnie jest podstawą zapewnienia bezpieczeństwa projektowanej konstrukcji nośnika. Zgodnie z przepisami Prawa budowlanego o bezpieczeństwie konstrukcji obiektu budowlanego nie wymienionego w art. 29 ust. 1 Prawa budowlanego, o jego stateczności, wykluczeniu możliwości przechylenia się bądź wywrócenia, można orzec dopiero po sprawdzeniu projektu budowlanego w postępowaniu o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00