Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 sierpnia 2009 r., sygn. IV SA/Gl 373/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Protokolant st.sekr.sąd. Alicja Sadowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 sierpnia 2009 r. sprawy ze skargi Gminy S. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Ś. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie regulaminu wypłat diet i zwrotu kosztów podróży służbowych oddala skargę

Uzasadnienie

Uchwałą z dnia [...]r., nr [...] na zasadzie art. 25 ust. 4 oraz art. 37b ust. 1 i 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591 ze zm.) Rada Miejska w S. przyjęła Regulamin wypłat diet i zwrotu kosztów podróży służbowych radnym stanowiący załącznik do w/w uchwały. Wykonanie uchwały powierzyła Prezydentowi Miasta i określiła datę wejścia w życie uchwały na dzień [...]r. Uchwała ta wpłynęła do Wojewody [...] w dniu [...]r.

Zawiadomieniem z dnia [...]r. tenże Wojewoda wszczął postępowanie nadzorcze, w wyniku którego w dniu [...]r. wydał zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze. Organ nadzoru - powołując się na przepis art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym - stwierdził nieważność powyższej uchwały w części obejmującej § 6 ust. 5 w zakresie słów "z zastrzeżeniem ust. 7"oraz § 6 ust. 7 i ust. 8 Regulaminu wypłaty diet i zwrotu kosztów podróży służbowej radnym. Doszedł bowiem do przekonania, że jest ona niezgodna z art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym oraz art. 32 Konstytucji RP. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Wojewoda [...] wskazał, iż po myśli art. 25 ust. 4 ustawy o samorządzie gminnym radnemu przysługują diety oraz zwrot kosztów podróży służbowych na zasadach ustalonych przez radę gminy. Jednakże zasady dotyczące przyznawanych świadczeń powinny być jednolite dla wszystkich radnych, jedynie wysokość diety może być uzależniona od funkcji jaką pełni radny. Zawarte w § 6 ust. 8 postanowienie ustalające odmienne reguły przyznawania diety Przewodniczącemu Rady Miasta narusza określoną w art. 2 Konstytucji zasadę demokratycznego państwa prawnego oraz zawartą w art. 7 konstytucji RP zasadę legalizmu jak i zasadę równości wynikającą z art. 32 Konstytucji. Rada Miejska w S. w § 6 ust. 7 wymienionego powyżej regulaminu przyznała radnym, którzy nie brali udziału w posiedzeniach z powodu choroby trwającej co najmniej miesiąc kalendarzowy, udokumentowanej zwolnieniem lekarskim dietę w wysokości 50 % przyznanego świadczenia. W § 6 ust. 5 stwierdzono, że radnym nie pełniącym obowiązków radnego w okresie 1 miesiąca dieta nie przysługuje, z zastrzeżeniem sytuacji spowodowanych chorobą opisanych w ust. 7 § 6. W ocenie Wojewody rozstrzygnięcie to narusza istotę przyznawania radnemu diety, którą jest rekompensata poniesionych przez niego wydatków związanym z pełnieniem obowiązków radnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00