Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 czerwca 2009 r., sygn. I SA/Sz 260/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Kazimierz Maczewski, Sędziowie Sędzia WSA Nadzieja Karczmarczyk-Gawęcka (spr.), Sędzia WSA Joanna Wojciechowska, Protokolant Anna Kalisiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 17 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi W. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w sprawie powstania długu celnego, określenia podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Celnego I decyzją z [...], wydaną na podstawie art. 210 § 3 pkt 3 Kodeksu celnego, uznał W.B. za dłużnika długu celnego w związku z nielegalnym wprowadzeniem na polski obszar celny samochodu osobowego marki [...] o nr nadwozia [...] i określił kwotę: długu celnego w wysokości [...], odsetek od długu celnego w wysokości [...], podatku akcyzowego w wysokości [...].

Od powyższej decyzji strona nie wniosła odwołania, w związku z czym stała się ona ostateczna.

Począwszy od 23 lutego 2007 r. W.B. składał pisma i wnioski, mające na celu wzruszenie ww. decyzji ostatecznej, co skutkowało wydawaniem kolejnych decyzji przez organy celne.

Postępowanie wywołane wnioskiem strony o stwierdzenie nieważności decyzji ostatecznej, Dyrektor Izby Celnej rozstrzygnął decyzją z dnia [...], która następnie została zaskarżona przez stronę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Sąd ten wyrokiem z dnia 10 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Sz 502/08 skargę oddalił.

Kolejny wniosek strony o uchylenie decyzji ostatecznej w trybie art. 265-Kodeksu celnego Dyrektor Izby Celnej rozstrzygnął decyzją z [...] odmawiając uchylenia decyzji ostatecznej. Również tę decyzję organu strona zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, który postanowieniem z dnia 3 kwietnia 2008 r. sygn. akt I SA/Sz 144/08 skargę odrzucił.

Następnie, pismem z dnia 12 maja 2008 r. pełnomocnik strony wniósł do Ministra Finansów skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...], podnosząc, że w sprawie zaistniały przesłanki z art. 253 Ordynacji podatkowej uzasadniające uchylenie decyzji z [...]. Zdaniem pełnomocnika strony, decyzja określająca kwotę długu celnego została wydana wbrew obowiązującym przepisom, gdyż to nie strona dokonała nielegalnego wprowadzenia samochodu osobowego marki [...] na polski obszar celny. W jego ocenie brak było zatem podstaw do obciążenia jej należnościami celnymi i podatkowymi z tego tytułu. Za ważny interes podatnika pełnomocnik uznał wadliwe i bezprawne obciążenie W.B. należnościami, za które odpowiedzialności nie ponosi. W ocenie pełnomocnika występowanie ważnego interesu strony wzmacnia fakt, że nałożony na W.B. obowiązek ma charakter świadczenia finansowego, na które go nie stać. Jednocześnie pełnomocnik zobowiązał się do przedstawienia dowodów potwierdzających złą sytuację finansową W.B..

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00