Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 9 lutego 2012 r., sygn. I SA/Ol 760/11
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Błesiński, Sędziowie sędzia WSA Ryszard Maliszewski, sędzia WSA Wojciech Czajkowski (sprawozdawca), Protokolant p.o. Specjalisty Monika Rząp, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 9 lutego 2012r. sprawy ze skargi L. G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji w sprawie określenia kwoty długu celnego, określenia kwoty podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia "[...]" Naczelnik Urzędu Celnego uznał za nieprawidłowe złożone przez L.G. zgłoszenie celne z dnia "[...]", nr "[...]", dotyczące samochodu osobowego marki BMW o nr nadwozia "[...]" oraz określił kwotę długu celnego wraz z odsetkami, podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług.
Pismem z dnia 14 grudnia 2009 r. uzupełnionym pismem z 20 stycznia 2010 r., L.G. wniósł do Naczelnika Urzędu Celnego o uchylenie na podstawie art. 253 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), wymienionej wyżej decyzji ostatecznej, ewentualnie o jej zmianę i uznanie zgłoszenia celnego za prawidłowe. Wskazując na istnienie przesłanki interesu publicznego lub ważnego interesu strony, strona podniosła, że decyzja ta została oparta na bezpodstawnym zakwestionowaniu wiarygodności dokumentów handlowych oraz na wadliwie ustalonej wartości celnej pojazdu.
Decyzją z "[...]" Naczelnik Urzędu Celnego odmówił uchylenia oraz zmiany decyzji ostatecznej z dnia "[...]". Dyrektor Izby Celnej uchylając zaś w toku kontroli instancyjnej rozstrzygnięcie w przedmiocie odmowy uchylenia, w decyzji z "[...]" podzielił stanowisko organu I instancji w kwestii dotyczącej zobowiązań podatkowych w podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym. Zarzucił natomiast organowi I instancji brak rozpatrzenia sprawy w zakresie długu celnego.