Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 10 czerwca 2009 r., sygn. I SA/Łd 160/09

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Cisowska - Sakrajda Sędziowie Sędzia NSA Arkadiusz Cudak Sędzia WSA Paweł Kowalski ( spr.) Protokolant Alina Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2009 roku sprawy ze skargi M. P.H.U. S. L., R. F. spółka jawna na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za marzec 2007r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się wyroku; 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz M. P.H.U. S. L., R. F. spółka jawna kwotę 771 zł. (siedemset siedemdziesiąt jeden ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

I SA/Łd 160/09

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...]r. nr [...]Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Ł-G określił Spółce jawnej "A" - S. L., R. F. zobowiązanie w podatku od towarów i usług za miesiąc marzec 2007 r. w kwocie 40.810,00 - zł.

Organ podatkowy pierwszej instancji ustalił w trakcie przeprowadzonej kontroli podatkowej, iż Spółka w deklaracji podatkowej VAT-7 za miesiąc marzec 2007 r. zawyżyła podatek naliczony z dwóch faktur dokumentujących zakup złomu od firm PHU "B" - Z. B.

Powołując się na pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Ł-W z dnia 3 stycznia 2008 r. organ wykazał, iż Z. B. był zarejestrowanym, ale zwolnionym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z tym nie był on podmiotem uprawnionym do wystawiania faktur VAT, a skarżąca Spółka - zgodnie z dyspozycją przepisu art. 88 ust. 3a pkt 1 lit a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), powoływanej dalej jako ustawa o VAT - nie miała prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup złomu.

W odwołaniu od powyższej decyzji podatnik wniósł o uchylenie tej decyzji w całości, zarzucając jej naruszenie przepisu art. 17 VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz.U. UE.L. 347.1). W ocenie strony, wynikające z przepisu art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy o VAT ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez podmiot nieuprawniony lub nieistniejący nie ma uzasadnienia w przepisach prawa wspólnotowego, które nie uzależniają prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od dopełnienia przez wystawce faktury obowiązku rejestracji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00