Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 czerwca 2009 r., sygn. IV SA/Gl 133/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA Szczepan Prax Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga - Gajewska (spr.) Sędzia WSA Stanisław Nitecki Protokolant st. sekr. sąd. Arkadiusz Kmiotek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 maja 2009 r. sprawy ze skargi Gminy P. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie szkół i placówek oświatowo-wychowawczych oddala skargę

Uzasadnienie

Wojewoda [...] rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia [...], Nr [...], wydanym na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) stwierdził nieważność uchwały Nr [...] Rady Miasta w P. z dnia [...] w sprawie nadania Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu Nr [...] w P. przy ul. R. imienia J.W., jako sprzecznej z art. 58 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).

Organ nadzoru wskazał, że podstawę prawną zakwestionowanej przez niego uchwały stanowi art. 58 ust. 1, ust. 2 i ust. 6 ustawy o systemie oświaty, który reguluje kwestie ustanowienia aktu założycielskiego, w którym to akcie określa się typ, nazwę i siedzibę szkoły. Jednakże nazwę szkoły należy rozumieć w znaczeniu ujętym w § 1 odpowiedniego ramowego statutu szkoły lub placówki publicznej, określonego w rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.). Statuty ramowe szkół wśród elementów nazwy szkoły wymieniają między innymi imię szkoły, dlatego podstawę do nadania imienia szkole stanowi odrębny przepis, zawarty w każdym z ramowych statutów szkół powołanego rozporządzenia. Tak więc, stosownie do treści § 1 ust. 4 Załącznika Nr 2 do tego samego rozporządzenia szkole nadaje imię organ prowadzący na wniosek rady szkoły lub wspólny wniosek rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Przepis ten dotyczy publicznej szkoły podstawowej a nie zespołu szkół, zatem w obowiązujących przepisach brak jest podstaw prawnych do wydania uchwały w sprawie nadania imienia zespołowi szkół. W konsekwencji procedura nadania imienia powinna być przeprowadzona osobno dla każdej ze szkół, które wchodzą w skład zespołu. Jednocześnie organ nadzoru podkreślił, że nie istnieje możliwość zmiany aktu założycielskiego szkoły, gdyż jest to jednorazowa czynność prawna pozwalającą na utworzenie szkoły. W sytuacji, gdy szkoła jest już utworzona, uchwała zawierająca akt założycielski została wykonana i nie ma możliwość jej modyfikacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00