Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 czerwca 2009 r., sygn. II SA/Gl 1111/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Włodzimierz Kubik, Sędzia WSA Rafał Wolnik, Protokolant St. sekr. Małgorzata Orman, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 czerwca 2009 r. sprawy ze skargi G. P. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania oddala skargę.

Uzasadnienie

We wniosku z dnia [...] r. M. P. wniósł o wymeldowanie jego byłej żony G. P. z pobytu stałego w lokalu przy ul. [...] w R. Uzasadniając wniosek stwierdził, że G. P. w lokalu tym nie mieszka od czasu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego z dnia [...]r. Zabrała też z mieszkania "cały wartościowy dobytek".

Po wszczęciu i przeprowadzeniu w powyższym przedmiocie postępowania Prezydent Miasta R. decyzją z dnia [...]r. nr [...] wydaną na podstawie art. 104 kpa oraz art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U z 2006 r. Nr 139, poz. 993 ze zm., zwanej dalej ustawą lub ustawą o ewidencji ludności) orzekł o wymeldowaniu G. P. z pobytu stałego z lokalu położonego w R. przy ul. [...]. W uzasadnieniu decyzji opisał przebieg postępowania w sprawie i ustalił, że G. P. pomimo korzystnych dla niej rozstrzygnięć sądowych i przyznania jej prawa do korzystania z jednego pokoju, w objętym postępowaniem mieszkaniu nie mieszka. Opuściła go ostatecznie w [...]r. Brak jest przy tym podstaw do przyjęcia, że nie opuściła mieszkania dobrowolnie. Nawet gdyby przyjąć, że do wyprowadzenia się została w pewien sposób przymuszona to nie skorzystała z przyznanego jej w postępowaniu sądowym prawa do ponownego zamieszkania w tym lokalu. Zameldowanie powinno odzwierciedlać stan faktyczny tj. rzeczywiste zamieszkiwanie, gdyż ma charakter wyłącznie ewidencyjny i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w danym lokalu. W konsekwencji organ orzekający stwierdził, że zaistniały przesłanki wymeldowania wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o ewidencji ludności, który nakłada na osobę opuszczającą miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące obowiązek wymeldowania się we właściwym organie gminy, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00