Wyrok WSA w Warszawie z dnia 13 maja 2009 r., sygn. I SA/Wa 1650/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Emilia Lewandowska Sędziowie Sędzia WSA Gabriela Nowak (spr.) Sędzia WSA Agnieszka Miernik Protokolant Monika Chorzewska-Korczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2009 r. sprawy ze skargi Z. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie opłaty adiacenckiej oddala skargę.
Uzasadnienie
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania Z. K. od decyzji Burmistrza [...] z dnia [...] czerwca 2008 r., nr [...], orzekającej o ustaleniu opłaty adiacenckiej w wysokości 20% szacowanego wzrostu wartości nieruchomości w wyniku podziału tj. w wysokości 20% od kwoty [...] zł co wynosi [...] zł - utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję.
Przedmiotowa decyzja wydana została w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne.
D. W. i Z. K. złożyli w dniu [...] września 2005 r. wniosek o wydanie decyzji zatwierdzającej projekt podziału nieruchomości stanowiącej ich współwłasność.
Burmistrz [...] decyzją z dnia [...] grudnia 2005 r nr [...] zatwierdził projekt podziału tej nieruchomości, w ewidencji gruntów wsi G. gmina [...], oznaczonej jako działka ewidencyjna numer [...]. Decyzja stała się ostateczna z dniem [...] stycznia 2006 r.
Burmistrz [...] zawiadomieniem z dnia [...] stycznia 2008 r., nr [...] poinformował D. W. i Z. K. o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie naliczenia opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości w wyniku podziału oraz jednocześnie pouczył strony o zasadach naliczenia opłat, prawie do składania uwag i wniosków w trakcie postępowania a także, o tym, że na wniosek strony opłata może być rozłożona na raty.
W toku postępowania administracyjnego rzeczoznawca majątkowy M. M. (nr uprawnień [...]), dokonała wyceny wartości nieruchomości przed podziałem i po podziale w operacie szacunkowym sporządzonym w marcu 2008 r.